Przedsiębiorca płacący podatki ma prawo do pisemnej interpretacji przepisów

Możliwość wystąpienia o interpretację dotyczy sytuacji, gdy z określonych regulacji wynika dla przedsiębiorcy obowiązek daniny publicznej. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie i wiąże organ, który ją wydał.

Publikacja: 17.10.2017 02:00

Przedsiębiorca płacący podatki ma prawo do pisemnej interpretacji przepisów

Foto: Fotolia.com

- Przedsiębiorca prowadzący cukiernię ma wątpliwości dotyczące przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Chce sprzedawać desery, których bazą jest alkohol i nie wie, czy wymaga to zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Czy może wystąpić do burmistrza o pisemną interpretację tych przepisów?

Tak. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.) detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Takie zezwolenie wydaje się na wniosek przedsiębiorcy, oddzielnie na następujące rodzaje napojów: do 4,5 proc. zawartości alkoholu i na piwo, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz powyżej 18 proc. zawartości alkoholu (art. 18 ust. 2-3 u.w.t.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku