Jakie są skutki wycofania majątku z firmy

OBOWIĄZKI | Przedsiębiorca przeznaczający firmowy środek trwały na cele osobiste nie zapłaci PIT. Kwoty z późniejszej sprzedaży takiej rzeczy mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Przy takim przesunięciu majątkowym trzeba rozliczyć VAT, jeśli podatnik przy nabyciu mógł odliczyć podatek naliczony.

Publikacja: 24.08.2017 07:51

Przekazanie firmowego składnika majątku na cele prywatne może być uznane za odpłatną dostawą towarów

Przekazanie firmowego składnika majątku na cele prywatne może być uznane za odpłatną dostawą towarów

Foto: Fotolia

W przypadku niewielkich firm prowadzonych przez osoby fizyczne częstym zjawiskiem jest przepływ składników z majątku firmowego do prywatnego i odwrotnie. I tak, sama czynność wycofania firmowego składnika majątku i przeznaczenie go do celów osobistych nie powoduje konieczności opodatkowania tego zdarzenia. Dochody z późniejszej sprzedaży takiego składnika majątku mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo że zbywany składnik majątku nie jest już majątkiem firmowym. Dotyczy to także w sytuacji, w której działalność gospodarcza jest już zlikwidowana. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, w przypadku zbycia składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2 pkt  1 tej ustawy, które zostały wycofane z firmy, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło sześć lat, przychody z takiej sprzedaży są przychodami z działalności gospodarczej. W takim przypadku, opodatkowanie przychodu ze zbycia tych składników majątku w 6-letnim okresie nie następuje według reguł wskazanych w art. 10 ust.  1 pkt 8 ustawy o PIT, a  więc według zasad właściwych dla zbycia majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podlega zbycie rzeczy, nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, a  w przypadku nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zasadę tę stosuje się zawsze do składników majątku szczegółowo wskazanych w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT (m.in. budynków i lokali mieszkalnych), także tych, które są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Oznacza to, że w przypadku wymienionych w tym przepisie składników majątku nie znajdują zastosowania reguły opodatkowania właściwe dla sprzedaży składników majątku firmowego. Sprzedaż składników majątku wymienionych w art. 10 ust. 3 jest zatem opodatkowana jak sprzedaż majątku prywatnego (na zasadach z art. 10 ust. 1 pkt  8 ustawy o PIT).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem