Aktualizacja: 24.08.2017 07:51 Publikacja: 24.08.2017 07:51
Przekazanie firmowego składnika majątku na cele prywatne może być uznane za odpłatną dostawą towarów
Foto: Fotolia
W przypadku niewielkich firm prowadzonych przez osoby fizyczne częstym zjawiskiem jest przepływ składników z majątku firmowego do prywatnego i odwrotnie. I tak, sama czynność wycofania firmowego składnika majątku i przeznaczenie go do celów osobistych nie powoduje konieczności opodatkowania tego zdarzenia. Dochody z późniejszej sprzedaży takiego składnika majątku mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo że zbywany składnik majątku nie jest już majątkiem firmowym. Dotyczy to także w sytuacji, w której działalność gospodarcza jest już zlikwidowana. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, w przypadku zbycia składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, które zostały wycofane z firmy, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło sześć lat, przychody z takiej sprzedaży są przychodami z działalności gospodarczej. W takim przypadku, opodatkowanie przychodu ze zbycia tych składników majątku w 6-letnim okresie nie następuje według reguł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a więc według zasad właściwych dla zbycia majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podlega zbycie rzeczy, nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, a w przypadku nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zasadę tę stosuje się zawsze do składników majątku szczegółowo wskazanych w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT (m.in. budynków i lokali mieszkalnych), także tych, które są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Oznacza to, że w przypadku wymienionych w tym przepisie składników majątku nie znajdują zastosowania reguły opodatkowania właściwe dla sprzedaży składników majątku firmowego. Sprzedaż składników majątku wymienionych w art. 10 ust. 3 jest zatem opodatkowana jak sprzedaż majątku prywatnego (na zasadach z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas