Obsługa IT transakcji finansowych bez zwolnienia z VAT

Wykonywane przez podmiot zagraniczny z UE na rzecz firmy z siedzibą w Polsce świadczenia rzeczowe oraz techniczne związane z zapewnieniem infrastruktury służącej przeprowadzaniu transakcji płatności lub przelewów, których skutkiem jest spełnienie szczególnie istotnych funkcji oraz których konsekwencją jest przeniesienie środków pieniężnych, nie korzystają z preferencji.

Publikacja: 31.07.2017 02:00

Obsługa IT transakcji finansowych bez zwolnienia z VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 czerwca 2017 r. (I FSK 932/16).

Polski oddział banku brytyjskiego oferuje swoim klientom kredyty za pomocą kart kredytowych i w celu realizacji tej działalności nabywa kompleksowe usługi zarządzania systemem kart kredytowych oraz przetwarzania operacji wykonywanych przy ich użyciu od podmiotu zagranicznego z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wykonywane dla oddziału czynności dzielą się na usługi kluczowe, związane z przetwarzaniem operacji przeprowadzanych za pomocą kart kredytowych oraz na czynności wspierające, które umożliwiają efektywną realizację usług kluczowych. Zdaniem oddziału, czynności wspierające są elementem koniecznym usług zarządzania kartami kredytowymi i z tego powodu powinny być zwolnione z VAT jako część stanowiąca świadczenie złożone łącznie z usługami kluczowymi. Organ podatkowy w interpretacji IPPP3/443-749/12-4/SM sprzeciwił się takiemu poglądowi.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama