Przejęcie przez zastawnika przedmiotu zastawu podlega VAT

Gdy dany podmiot ustanowi na rzecz banku zastaw rejestrowy, a następnie jego przedmiot zostanie przejęty na własność przez bank, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towaru, która musi być wykazana na fakturze wystawionej przez zastawcę.

Publikacja: 24.07.2017 02:00

Przejęcie przez zastawnika przedmiotu zastawu podlega VAT

Foto: 123RF

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 maja 2017 r. (III SA/Wa 1466/16).

Spółka z o.o. zawarła z bankiem ugodę potwierdzającą jej długi wynikające z umów kredytowych zawartych pomiędzy nią a bankiem i ustanowiła na jego rzecz zastaw rejestrowy na pewnych ruchomościach ze swojego majątku. Nie spłaciła jednak długu, więc bank przejął przedmiot zastawu. Zostało to potwierdzone wystawieniem przez spółkę faktury VAT. Zdaniem spółki nie była to jednak czynność opodatkowana VAT. Argumentując swoje stanowisko stwierdziła, że istotą opodatkowania VAT jest obrót cywilnoprawny, czynności prawne dwustronne lub wielostronne, obejmujące swym zakresem towary i usługi, ale gdy są realizowane w warunkach odpłatności. Natomiast przejęcie przedmiotu zastawu jest jednostronną realizacją ograniczonego prawa rzeczowego jakim jest zastaw i nie wymaga wykonania świadczenia ze strony zastawcy. Realizacja takiej umowy nie może więc być traktowana jako świadczenie za wynagrodzeniem i nie podlega opodatkowaniu VAT, a tym samym fakturowaniu.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama