Reklama
Rozwiń

Kiedy zagraniczne spółki prowadzące sklepy internetowe płacą podatek w Polsce

Działalność zagranicznej spółki może być prowadzona w formie sklepu internetowego. Specyfika działalności za pomocą Internetu pozwala na zakupy za pomocą strony internetowej sklepu odbiorcom towarów na całym świecie, w tym w Polsce.

Publikacja: 24.07.2017 02:00

Kiedy zagraniczne spółki prowadzące sklepy internetowe płacą podatek w Polsce

Foto: 123RF

W KKM OECD handlowi elektronicznemu poświęcona jest odrębna część komentarza dotycząca definicji zakładu (zob. art. 5 pkt 42.1 – 42.10). Również w tym przypadku podkreśla się kluczowy dla powstania zakładu materialny charakter „stałej placówki". Stwierdza się m.in., że sama strona internetowa – nie stanowiąc dobra materialnego (nie będąc pomieszczeniem, placówką, lokalem) – nie jest zakładem przedsiębiorstwa (nawet jeżeli zagraniczna spółka korzysta z przestrzeni dyskowej serwera położonego w Polsce). W KKM OECD wskazuje się też, że serwer – sam w sobie – może stanowić zakład. Dla powstania zakładu istotne jest, aby za pomocą „własnego" serwera (tj. serwera, nad którym fizyczną pieczę sprawuje sprzedawca) wykonywać funkcje istotne dla powstania zakładu (tj. zawierać umowy). W takim przypadku serwer jest zakładem, nawet jeżeli działa „automatycznie", bez udziału pracowników zagranicznego podatnika.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki