Kiedy zagraniczne spółki prowadzące sklepy internetowe płacą podatek w Polsce

Działalność zagranicznej spółki może być prowadzona w formie sklepu internetowego. Specyfika działalności za pomocą Internetu pozwala na zakupy za pomocą strony internetowej sklepu odbiorcom towarów na całym świecie, w tym w Polsce.

Publikacja: 24.07.2017 02:00

Kiedy zagraniczne spółki prowadzące sklepy internetowe płacą podatek w Polsce

Foto: 123RF

W KKM OECD handlowi elektronicznemu poświęcona jest odrębna część komentarza dotycząca definicji zakładu (zob. art. 5 pkt 42.1 – 42.10). Również w tym przypadku podkreśla się kluczowy dla powstania zakładu materialny charakter „stałej placówki". Stwierdza się m.in., że sama strona internetowa – nie stanowiąc dobra materialnego (nie będąc pomieszczeniem, placówką, lokalem) – nie jest zakładem przedsiębiorstwa (nawet jeżeli zagraniczna spółka korzysta z przestrzeni dyskowej serwera położonego w Polsce). W KKM OECD wskazuje się też, że serwer – sam w sobie – może stanowić zakład. Dla powstania zakładu istotne jest, aby za pomocą „własnego" serwera (tj. serwera, nad którym fizyczną pieczę sprawuje sprzedawca) wykonywać funkcje istotne dla powstania zakładu (tj. zawierać umowy). W takim przypadku serwer jest zakładem, nawet jeżeli działa „automatycznie", bez udziału pracowników zagranicznego podatnika.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama