CIT: nie wszystkie elementy zestawu muszą powstać na terenie strefy

Według początkowego konceptu SSE, nawet 70 proc. komponentów może pochodzić spoza strefy. Działalność firm położonych na jej terenie powinna przyczyniać się do tworzenia dodatkowych miejsc pracy na rynku regionalnym, a to będzie możliwe m.in. dzięki nabywaniu przez te firmy towarów i usług od lokalnych podmiotów działających poza jej terenem.

Publikacja: 24.07.2017 02:00

CIT: nie wszystkie elementy zestawu muszą powstać na terenie strefy

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 kwietnia 2017 r. (II FSK 1440/16).

Spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) polegającą na produkcji profesjonalnych komponentów i systemów samochodowych dla branży motoryzacyjnej. Posiada zezwolenie na prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej na terenie SSE. Przychody z tego tytułu są zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Spółka zawarła z kontrahentem (dalej: finalny odbiorca) umowę, na podstawie której zobowiązała się do realizacji projektu obejmującego dostarczenie kompletu części i elementów samochodowych. W tym celu spółka musi nabyć element wyprodukowany poza SSE. Spółka spytała czy wynik z tytułu sprzedaży finalnego zestawu części i elementów samochodowych powinien być alokowany w całości do działalności strefowej. Zdaniem spółki, z tytułu zbycia finalnego zestawu części i elementów samochodowych dochód albo strata powinny być alokowane w całości do działalności strefowej (zwolnionej z opodatkowania CIT), tj. jako przychód ze sprzedaży zestawu oraz koszty jego nabycia. Zakup jednego elementu i dołączenie go do zestawu części, które są sprzedawane finalnemu nabywcy, zawiera się w zakresie działalności handlowej świadczonej przez spółkę i jest to usługa wykonywana na terenie SSE.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem