- ABC spółka akcyjna (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zbywania udziałów w innych spółkach i pobierania pożytków z takich udziałów. Spółka rozważa oddanie w dzierżawę nabytych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, celem zarządzania przez dzierżawcę tymi udziałami, w tym m.in. wykonywania przez niego prawa głosu na zgromadzeniach wspólników tej spółki. Spółka będzie otrzymywać od dzierżawcy udziałów czynsz lub wynagrodzenie pieniężne, które będzie skorelowane w wynikami finansowanymi spółki z o.o., której udziały będą przedmiotem dzierżawy. Umowa dzierżawy udziałów zostanie zawarta na czas określony, nieprzekraczający pięciu lat. Czy czynność polegająca na oddaniu w dzierżawę lub odpłatne użytkowanie udziałów (celem zarządzania tymi udziałami) w zamian za pobieranie w związku z tym czynszu (wynagrodzenia) będzie opodatkowana VAT? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Towarami są z kolei rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (zob. art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (zob. art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ABC prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zbywania udziałów w innych spółkach i pobieraniu pożytków z takich udziałów. Dzierżawa udziałów w spółce z o.o. jest zatem niewątpliwie świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:
a) spółkach,
b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną
- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.
Czynność polegająca na oddaniu w dzierżawę lub odpłatne użytkowanie udziałów w spółkach za wynagrodzeniem, z uwagi na wskazany cel świadczenia tych usług (tj. zarządzanie udziałami) jest wyłączona ze zwolnienia. Podlega zatem opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a więc według podstawowej stawki VAT w wysokości 23 proc. (por. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 listopada 2012 r., ITPP1/443-1035/12/BK oraz interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 lipca 2016 r., ILPP5/4512-1-145/16-4/PG).
Autor jest doradcą podatkowym
podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)
podstawa prawna: art. 693 i art. 709 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 459 ze zm.)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 736 ze zm.)
masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl
Definicje z kodeksu cywilnego
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz (art. 693 § 1 kodeksu cywilnego). Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków (art. 693 § 2 k.c.). Przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw (art. 709 k.c.).
Umowa dzierżawy ma zatem charakter odpłatny, a czynsz jest obligatoryjnym elementem stosunku zobowiązaniowego. Dzierżawca ma prawo do "używania" prawa (ściślej: jego wykonywania) oraz pobierania z niego pożytków.