Reklama
Rozwiń

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów objętych za aport

Przy sprzedaży udziałów (akcji) podatnicy nie mogą rozpoznać kosztów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na nabycie składników majątku wchodzących w skład aportowanego przedsiębiorstwa. Limitem jest wartość rynkowa tych składników z dnia aportu.

Publikacja: 03.07.2017 06:20

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów objętych za aport

Foto: Fotolia.com

Nowelizacja zasad opodatkowania transakcji aportowych, która weszła w życie 1 stycznia br. wprowadziła zmianę związaną z wysokością kosztów podatkowych, które mogą być rozpoznane na moment zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Niestety ustawodawca nie zdecydował się na dalej idące zmiany, które umożliwiłyby podatnikom – przy sprzedaży udziałów (akcji) – rozpoznanie kosztów podatkowych do wysokości faktycznie poniesionych wydatków na nabycie składników majątkowych wchodzących w skład aportowanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W praktyce, koszty te w dalszym ciągu są limitowane (od tego roku wartością rynkową), pomimo iż podatnik mógł na nie wcześniej wydać dużo więcej.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama