Reklama
Rozwiń

CIT: minister finansów zmienił zdanie

W ocenie ministra wymagane jest przypisanie do każdej ZCP własności majątku, na którym prowadzona będzie działalność. Takie stanowisko oznacza jednak wyjaśnianie prawa niezgodnie z jego treścią oraz zasadą racjonalnego ustawodawcy.

Publikacja: 05.06.2017 02:00

CIT: minister finansów zmienił zdanie

Foto: 123RF

Minister finansów w interpretacji z 5 sierpnia 2016 r. (DD5.8221. 16.2016) zmienił interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 października 2012 r. (ILPB3/ 423-252/12-4/AO). Interpretacja dotyczyła następującego przypadku: „Spółka rozważa obecnie restrukturyzację poprzez wydzielenie do innej, istniejącej już spółki kapitałowej (...), części działalności obejmującej działalność produkcyjną (...), pozostawiając w spółce działalność inwestycyjną, tj. w zakresie najmu (dzierżawy) i zarządzania nieruchomościami (...)". W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie określono zasad korzystania z nieruchomości przez ZCP produkcyjną po podziale spółki. Wnioskodawca wskazał jedynie, że „Obecnie, z uwagi na to, iż obydwie działalności prowadzone są w ramach jednej spółki brak jest możliwości fakturowania czynszu za wynajem powierzchni produkcyjnej z działu Y do działu X. Stąd wprowadzono zasadę alokacji kosztów". Izba skarbowa uznała istnienie dwóch ZCP (produkcyjnej i nieruchomościowej).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT