Reklama
Rozwiń

CIT: minister finansów zmienił zdanie

W ocenie ministra wymagane jest przypisanie do każdej ZCP własności majątku, na którym prowadzona będzie działalność. Takie stanowisko oznacza jednak wyjaśnianie prawa niezgodnie z jego treścią oraz zasadą racjonalnego ustawodawcy.

Publikacja: 05.06.2017 02:00

CIT: minister finansów zmienił zdanie

Foto: 123RF

Minister finansów w interpretacji z 5 sierpnia 2016 r. (DD5.8221. 16.2016) zmienił interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 października 2012 r. (ILPB3/ 423-252/12-4/AO). Interpretacja dotyczyła następującego przypadku: „Spółka rozważa obecnie restrukturyzację poprzez wydzielenie do innej, istniejącej już spółki kapitałowej (...), części działalności obejmującej działalność produkcyjną (...), pozostawiając w spółce działalność inwestycyjną, tj. w zakresie najmu (dzierżawy) i zarządzania nieruchomościami (...)". W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie określono zasad korzystania z nieruchomości przez ZCP produkcyjną po podziale spółki. Wnioskodawca wskazał jedynie, że „Obecnie, z uwagi na to, iż obydwie działalności prowadzone są w ramach jednej spółki brak jest możliwości fakturowania czynszu za wynajem powierzchni produkcyjnej z działu Y do działu X. Stąd wprowadzono zasadę alokacji kosztów". Izba skarbowa uznała istnienie dwóch ZCP (produkcyjnej i nieruchomościowej).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kontrole w małych firmach miały być krótsze. Rząd obiecał, a fiskus sprawdza, ile chce
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku