Kiedy kwoty na remont budynku są kosztem podatkowym bezpośrednio

PIT | Kwoty na remont i modernizację budynku nie powiększają jego wartości początkowej, jeśli jest ona ustalona w sposób uproszczony. Wydatki te nie wpływają zatem na wysokość odpisów amortyzacyjnych, nawet gdy przekroczyły 3500 zł.

Publikacja: 23.03.2017 05:00

Kiedy kwoty na remont budynku są kosztem podatkowym bezpośrednio

Foto: 123RF

- Jestem właścicielem kamienicy. W kamienicy znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne i wszystkie są wynajmowane. Kamienica jest środkiem trwałym i jest amortyzowana metodą uproszczoną (na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT) i liniową stawką amortyzacji w wysokości 1,5 proc. W styczniu 2017 r. rozpocząłem remont i modernizację kamienicy. Wykonywane prace obejmują m.in. wymianę okien, wymianę drzwi, roboty związane z centralnym ogrzewaniem, roboty wodno-kanalizacyjne, wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej oraz montaż wkładów kominowych i kotłów gazowych, wymianę posadzek oraz ogólne prace budowlane związane z remontem ścian i sufitów, a także montaż windy. W wyniku przeprowadzonych prac i nakładów nie zmieni się wielkość powierzchni użytkowej będącej podstawą ustalania wartości początkowej środka trwałego. Czy mogę, stosując dotychczasowy sposób amortyzacji kamienicy, tj. metodę uproszczoną, zaliczyć całość wydatków związanych z remontem i modernizacją kamienicy bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama