Kiedy kwoty na remont budynku są kosztem podatkowym bezpośrednio

PIT | Kwoty na remont i modernizację budynku nie powiększają jego wartości początkowej, jeśli jest ona ustalona w sposób uproszczony. Wydatki te nie wpływają zatem na wysokość odpisów amortyzacyjnych, nawet gdy przekroczyły 3500 zł.

Publikacja: 23.03.2017 05:00

Kiedy kwoty na remont budynku są kosztem podatkowym bezpośrednio

Foto: 123RF

- Jestem właścicielem kamienicy. W kamienicy znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne i wszystkie są wynajmowane. Kamienica jest środkiem trwałym i jest amortyzowana metodą uproszczoną (na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT) i liniową stawką amortyzacji w wysokości 1,5 proc. W styczniu 2017 r. rozpocząłem remont i modernizację kamienicy. Wykonywane prace obejmują m.in. wymianę okien, wymianę drzwi, roboty związane z centralnym ogrzewaniem, roboty wodno-kanalizacyjne, wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej oraz montaż wkładów kominowych i kotłów gazowych, wymianę posadzek oraz ogólne prace budowlane związane z remontem ścian i sufitów, a także montaż windy. W wyniku przeprowadzonych prac i nakładów nie zmieni się wielkość powierzchni użytkowej będącej podstawą ustalania wartości początkowej środka trwałego. Czy mogę, stosując dotychczasowy sposób amortyzacji kamienicy, tj. metodę uproszczoną, zaliczyć całość wydatków związanych z remontem i modernizacją kamienicy bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama