Reklama
Rozwiń

Próg energochłonności decyduje o wysokości zwrotu akcyzy

Do obliczenia współczynnika energochłonności należy brać pod uwagę koszt energii elektrycznej wraz z podatkami, ale z wyłączeniem VAT oraz pozostałych opłat dodatkowych (m.in. dystrybucyjnych stałych, przejściowych, dystrybucyjnych zmiennych, jakościowych i abonamentowych) związanych z dostawą energii.

Publikacja: 20.02.2017 01:00

Próg energochłonności decyduje o wysokości zwrotu akcyzy

Foto: 123rf

Takie stanowisko przedstawiła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 8 grudnia 2016 r. (2461-IBPP4.4513.315. 2016.1.BP).

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów papierowych i celulozowych. W trakcie prowadzenia działalności dochodzi do zużycia znacznych ilości energii elektrycznej. Wnioskodawca spełnia warunki korzystania ze zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przez tzw. zakład energochłonny, realizowanego przez częściowy zwrot podatku akcyzowego. Warunki tego zwolnienia są określone w art. 31d ustawy o podatku akcyzowym.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?