CIT: jak rozliczyć nabycie gruntu wraz z infrastrukturą do wyburzenia

Gdy z dokumentów i intencji kierownictwa firmy deweloperskiej wynika, że do likwidacji budynku ma dojść w okresie krótszym niż rok od jego nabycia, obiekt należy zaklasyfikować jako element zapasów, a nie środek trwały.

Publikacja: 23.01.2017 05:30

CIT: jak rozliczyć nabycie gruntu wraz z infrastrukturą do wyburzenia

Foto: www.sxc.hu

- Deweloper, który specjalizuje się w budowie budynków biurowych przeznaczonych do jak najszybszej sprzedaży w celu realizacji „zysku dewelopera", zamierza nabyć od syndyka grunt wraz z istniejącym budynkiem biurowym, należnościami, umowami najmu i budowlami, a także umową o zarządzanie nieruchomością w ramach postępowania upadłościowego. Nabycie będzie miało formę nabycia aktywów bądź grupy aktywów zgodnie z MSSF 3, lecz cena nabycia nie będzie wyższa niż wartość godziwa nabytych aktywów. Z perspektywy podatkowej będzie to nabycie przedsiębiorstwa. Deweloper poniesie w związku z tą transakcją koszty notarialne, doradcze i koszty usług pośredników. Następnie deweloper chce zawrzeć nową umowę o zarządzanie nieruchomością i planuje w ciągu roku kalendarzowego doprowadzić do rozwiązania istniejących umów najmu, wyburzenia istniejącego budynku oraz rozpoczęcia procesu budowlanego – nowoczesnego i znacznie większego budynku biurowego. Zamierza go jak najszybciej sprzedać w celu realizacji „zysku dewelopera".

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku