Po wprowadzeniu obowiązku składania za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej większości deklaracji podatkowych w podatkach dochodowych, ustawodawca skierował swoje działania na VAT.

Powszechny obowiązek składania deklaracji VAT drogą elektroniczną zostanie wprowadzony od 2018 r. Jednak już od 1 stycznia 2017 r. obowiązek ten spoczywa na podatnikach:

- obowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT-UE;

- będących dostawcami towarów lub usługodawcami, dla których podatnikiem jest nabywca oraz nabywcami tych towarów i usług;

- obowiązanych do składania deklaracji i informacji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej według ustaw o podatkach dochodowych.

Obowiązek składania deklaracji w formie elektronicznej dotyczy zarówno deklaracji miesięcznych (VAT-7), kwartalnych (VAT-7K), jak i deklaracji VAT-8, VAT-9M oraz informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów (VAT-UE, VAT-UEK), informacji podsumowujących w obrocie krajowym (VAT-27) oraz deklaracji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) i ich korekt.

Co ważne, od 2017 r. na podstawie art. 56 § 4 oraz art. 80a § 2 kodeksu karnego skarbowego karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega także podatnik, który wbrew obowiązkowi nie składa deklaracji, oświadczenia lub informacji podsumowu¬jącej w formie elektronicznej. Penalizacja złożenia wymaganych formularzy w innej formie, tj. osobiście lub za pośrednictwem poczty, nie była wcześniej stosowana na gruncie kodeksu karnego skarbowego.

Choć rozwiązanie to z pewnością ma na celu zdyscyplinowanie podatników oraz zmotywowanie ich do używania środków komunikacji elektronicznej, otwarte pozostaje pytanie, czy możliwość karania nie będzie nadużywana, np. w przypadku problemów technicznych utrudniających lub uniemożliwiających złożenie deklaracji w formie elektronicznej. Istotne jest również to, że w myśl znowelizowanych przepisów kodeksu karnego skarbowego niezłożenie deklaracji (oświadczenia, informacji podsumowującej) w terminie będzie zrównane ze złożeniem ich w formie innej niż elektroniczna.

Autorka jest doradcą podatkowym w Rödl & Partner w Warszawie

Podstawa prawna:

ustawa z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r. poz. 2014)

art. 56 § 4 i art. 80a § 2 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 186 ze zm.)