Bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej. Co z VAT?

Poszkodowany nie może wnioskować o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty daniny z faktury za naprawę pojazdu, jeżeli jest zarejestrowany jako podatnik i miał prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabywaniu usługi.

Publikacja: 05.09.2016 08:36

Bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej. Co z VAT?

Foto: www.sxc.hu

Popularną formą likwidacji szkód komunikacyjnych jest tryb bezgotówkowy, w którym warsztat naprawiający samochód rozlicza się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową likwidującą szkodę. Warto się zatem zastanowić czy w takiej sytuacji poszkodowany jest uprawniony do wnioskowania o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty VAT wskazanej na fakturze dokumentującej naprawę.

Rozpatrując możliwość wnioskowania przez poszkodowanego o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty VAT, należy mieć na uwadze fundamentalną zasadę VAT, jaką jest zasada neutralności wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zasada ta przewiduje możliwość odliczenia przez podatnika VAT naliczonego na poprzednim etapie obrotu gospodarczego. Co za tym idzie, wystąpienie do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o pokrycie kosztu usługi warsztatu w kwocie brutto związane jest ze statusem poszkodowanego (zarejestrowania jako podatnika VAT) oraz istnieniem po jego stronie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu usługi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama