Bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej. Co z VAT?

Poszkodowany nie może wnioskować o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty daniny z faktury za naprawę pojazdu, jeżeli jest zarejestrowany jako podatnik i miał prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabywaniu usługi.

Publikacja: 05.09.2016 08:36

Bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej. Co z VAT?

Foto: www.sxc.hu

Popularną formą likwidacji szkód komunikacyjnych jest tryb bezgotówkowy, w którym warsztat naprawiający samochód rozlicza się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową likwidującą szkodę. Warto się zatem zastanowić czy w takiej sytuacji poszkodowany jest uprawniony do wnioskowania o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty VAT wskazanej na fakturze dokumentującej naprawę.

Rozpatrując możliwość wnioskowania przez poszkodowanego o pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty VAT, należy mieć na uwadze fundamentalną zasadę VAT, jaką jest zasada neutralności wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zasada ta przewiduje możliwość odliczenia przez podatnika VAT naliczonego na poprzednim etapie obrotu gospodarczego. Co za tym idzie, wystąpienie do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o pokrycie kosztu usługi warsztatu w kwocie brutto związane jest ze statusem poszkodowanego (zarejestrowania jako podatnika VAT) oraz istnieniem po jego stronie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu usługi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski
Podatki
Czy przedsiębiorcy mogą poprawiać słuch i wzrok na koszt firmy?
Podatki
Czy pomoc zewnętrznych specjalistów przekreśla prawo do ulgi IP BOX? Jest wyrok
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Podatki
Lekcje boksu i wizyty u dentysty samozatrudnionego można rozliczyć w kosztach