Reklama
Rozwiń

Odliczenie VAT z faktury nie zawsze jest możliwe

Z zasady neutralności VAT wynika, że obciąża on dopiero ostatecznego nabywcę. Przedsiębiorcy mogą uwzględnić w rozliczeniach podatek, który został naliczony podczas wcześniejszych etapów produkcji i sprzedaży. Przepisy określają jednak przypadki, w których to uprawnienie zostało ograniczone lub całkowicie wyłączone.

Publikacja: 21.04.2016 06:25

W wielu przypadkach uprawnienie do odliczenia naliczonego VAT z faktur jest ograniczone lub całkowic

W wielu przypadkach uprawnienie do odliczenia naliczonego VAT z faktur jest ograniczone lub całkowicie wyłączone

Foto: 123RF

Podstawowym uprawnieniem podatnika VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych. Uprawnienie to jest przejawem zasady neutralności VAT, zgodnie z którą podatek ten ma obciążać ostatecznego nabywcę (konsumenta), pozostając zarazem neutralny na poszczególnych etapach produkcji bądź świadczenia usług. Zasada ta jest realizowana przez podatników VAT w deklaracjach składanych za poszczególne okresy rozliczeniowe. W zdecydowanej większości przypadków podstawą dla odliczenia podatku naliczonego jest otrzymana od kontrahenta faktura stwierdzająca przeprowadzenie konkretnej dostawy towarów lub świadczenie usługi.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0