Aktualizacja: 29.03.2016 07:29 Publikacja: 29.03.2016 07:00
Foto: materiały prasowe
Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z długo oczekiwanej ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Zgodnie z definicją przyjętą przez ustawodawcę do działalności tej zalicza się badania naukowe oraz prace rozwojowe podejmowane systematycznie, czyli zaplanowany i uporządkowany w celu zdobycia nowej wiedzy albo wykorzystania dostępnej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Została ona oparta na definicji określonej w podręczniku Frascati Manual.
Największe trudności może przedsiębiorcom sprawić właściwe przypisanie do ulgi kosztów kwalifikowanych związanych z zatrudnieniem pracowników. Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT do kosztów kwalifikowanych ulgi zaliczamy wszelkie koszty zatrudniania pracowników wraz z narzutami oraz składkami ZUS w części finansowanej przez pracodawcę. O jakich pracowników chodzi? Ulga nie powinna dotyczyć tylko pracowników naukowych np. z doktoratami, czy też inżynierów i pracowników technicznych, ale również pracowników fizycznych zatrudnionych do wykonania prac rozwojowych. A co z pracownikami, którzy w 80 proc. wykonują działalność badawczo-rozwojową, a w 20 proc. inną działalność regularną podatnika? W takim przypadku do ulgi należy zakwalifikować tę część kosztów ich wynagrodzeń, która dotyczy działalności badawczo-rozwojowej. Powinno to mieć odzwierciedlenie w umowach o pracę.
99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!
Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów, które przesuwają w czasie o dwa lata obowiązek raportowani...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas