Aktualizacja: 29.03.2016 07:29 Publikacja: 29.03.2016 07:00
Foto: materiały prasowe
Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z długo oczekiwanej ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Zgodnie z definicją przyjętą przez ustawodawcę do działalności tej zalicza się badania naukowe oraz prace rozwojowe podejmowane systematycznie, czyli zaplanowany i uporządkowany w celu zdobycia nowej wiedzy albo wykorzystania dostępnej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Została ona oparta na definicji określonej w podręczniku Frascati Manual.
Największe trudności może przedsiębiorcom sprawić właściwe przypisanie do ulgi kosztów kwalifikowanych związanych z zatrudnieniem pracowników. Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT do kosztów kwalifikowanych ulgi zaliczamy wszelkie koszty zatrudniania pracowników wraz z narzutami oraz składkami ZUS w części finansowanej przez pracodawcę. O jakich pracowników chodzi? Ulga nie powinna dotyczyć tylko pracowników naukowych np. z doktoratami, czy też inżynierów i pracowników technicznych, ale również pracowników fizycznych zatrudnionych do wykonania prac rozwojowych. A co z pracownikami, którzy w 80 proc. wykonują działalność badawczo-rozwojową, a w 20 proc. inną działalność regularną podatnika? W takim przypadku do ulgi należy zakwalifikować tę część kosztów ich wynagrodzeń, która dotyczy działalności badawczo-rozwojowej. Powinno to mieć odzwierciedlenie w umowach o pracę.
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Ułatwienia na linii fiskus–podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach – to niektóre z najnowszych prop...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas