Aktualizacja: 29.03.2016 07:29 Publikacja: 29.03.2016 07:00
Foto: materiały prasowe
Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z długo oczekiwanej ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Zgodnie z definicją przyjętą przez ustawodawcę do działalności tej zalicza się badania naukowe oraz prace rozwojowe podejmowane systematycznie, czyli zaplanowany i uporządkowany w celu zdobycia nowej wiedzy albo wykorzystania dostępnej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Została ona oparta na definicji określonej w podręczniku Frascati Manual.
Największe trudności może przedsiębiorcom sprawić właściwe przypisanie do ulgi kosztów kwalifikowanych związanych z zatrudnieniem pracowników. Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT do kosztów kwalifikowanych ulgi zaliczamy wszelkie koszty zatrudniania pracowników wraz z narzutami oraz składkami ZUS w części finansowanej przez pracodawcę. O jakich pracowników chodzi? Ulga nie powinna dotyczyć tylko pracowników naukowych np. z doktoratami, czy też inżynierów i pracowników technicznych, ale również pracowników fizycznych zatrudnionych do wykonania prac rozwojowych. A co z pracownikami, którzy w 80 proc. wykonują działalność badawczo-rozwojową, a w 20 proc. inną działalność regularną podatnika? W takim przypadku do ulgi należy zakwalifikować tę część kosztów ich wynagrodzeń, która dotyczy działalności badawczo-rozwojowej. Powinno to mieć odzwierciedlenie w umowach o pracę.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Armatorzy z 21 krajów, spośród 35, które nałożyły sankcje na Rosję, sprzedali Putinowi stare tankowce za ponad 6 mld dolarów. To one transportują rosyjską ropę z ominięciem sankcji, czym wspomagają wojenną kasę Kremla. Najwięcej pieniędzy zarobili na rosyjskiej flocie cieni Grecy.
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Jeśli udostępniony firmie kapitał został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak być zapłacone, a nie tylko naliczone.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Przedsiębiorca rozliczy w kosztach uzyskania przychodów wydatki na zdobycie nowych umiejętności, dzięki którym może poszerzyć zakres działalności i pozyskać kolejnych klientów.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z minimalnym kapitałem zakładowym od początku swojej działalności musi osiągać zysk. Jakie działania powinien podjąć zarząd, gdy strata przewyższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego spółki?
W poszukiwaniu wyskalowania działalności i zwiększenia zysków, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej łączą swoje siły, bardzo często z partnerami z zagranicy, i podejmują się wspólnych przedsięwzięć, zwanych jako joint ventures (JV).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas