Czynsz najmu auta nie jest kosztem jego użytkowania

Wydatki związane z używaniem i eksploatacją samochodów osobowych w najmie długoterminowym mogą zostać ujęte w rachunku podatkowym tylko do wysokości ustalonej na podstawie faktycznego przebiegu pojazdu.

Publikacja: 29.02.2016 05:45

Czynsz najmu auta nie jest kosztem jego użytkowania

Foto: www.sxc.hu

Jako alternatywę dla zakupu samochodu osobowego albo zawarcia umowy leasingu podatnicy mogą wybrać opcję użytkowania pojazdu w ramach długoterminowego wynajmu. Na podstawie tego rodzaju umowy wynajmujący oddaje podatnikowi pojazd do użytkowania na ściśle określony czas. W zamian za korzystanie z samochodu podatnik zobowiązuje się płacić miesięczny czynsz w kwocie uzgodnionej przez obie strony umowy.

Umowa najmu długoterminowego co do zasady różni się od umowy leasingu tym, że podatnik nie jest zobowiązany płacić czynszu inicjalnego (wstępnego), który może być istotnym obciążeniem finansowym na początku trwania umowy leasingu. Istotną cechą najmu długoterminowego jest również wysokość czynszu. Suma opłat w trakcie całego okresu najmu samochodu nie musi osiągnąć wielkości równej cenie samochodu, jak ma to miejsce przy umowie leasingu. Po zakończeniu umowy podatnik nie wykupuje także od wynajmującego używanego wcześniej samochodu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama