Aktualizacja: 18.02.2016 05:10 Publikacja: 18.02.2016 05:10
Klient, który żąda od sprzedawcy faktury, powinien zwrócić mu paragon
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier
Prowadzenie sprzedaży detalicznej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) zazwyczaj oznacza konieczność ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Katalog zwolnień z tego obowiązku jest obecnie tak niewielki, że kasa fiskalna stała się powszechnie stosowanym urządzeniem. Czasem jednak w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów sprzedawca ma obowiązek dokumentowania przeprowadzonych transakcji za pomocą faktury.
Zasady sporządzania faktur zostały określone w ustawie o VAT. Wynika z nich, że podatnik obowiązany jest do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz innego podatnika. Jednak w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturę wystawia się, jeżeli nabywca zgłosi takie żądanie. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT (jeżeli przepisy nie przewidują szczególnych rozwiązań) podatnik jest obowiązany wstawić fakturę na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie takie został zgłoszone w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Oznacza to zatem, że podatnik – sprzedawca, któremu nabywca towaru lub usługi zgłosił żądanie wystawienia faktury w wyznaczonym terminie, jest obowiązany do wystawienia tego dokumentu niezależnie od tego, że sprzedaż została już zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku zastosowanie znajduje art. 106h ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Przepisu tego nie stosuje się jednak do faktur emitowanych przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku, gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zarejestrowane w dobowym raporcie fiskalnym, oraz paragonów uznawanych za faktury. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób ma postąpić sprzedawca, do którego zwrócił się klient z żądaniem wystawienia faktury, który jednak nie ma paragonu dokumentującego sprzedaż.
W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.
Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.
Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Cena jest ciągle podstawowym wyznacznikiem decyzji zakupowych. Ale bardzo liczy się też przyjazność obsługi
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Co dziesiąty mieszkaniec średnich miast w Polsce ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Sytuacja jest gorsza niż w większych ośrodkach. Wśród przyczyn są mniejsze możliwości zarobkowania, którym towarzyszy duży apetyt na wielkomiejski poziom życia.
Ewentualne przyszłe roszczenia ze strony byłego klienta nie uzasadniają przetwarzania danych osobowych przez bank, gdy stron nie wiąże umowa – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku dotyczącym Banku Millennium.
Jeszcze dekadę temu to banki stały na pozycji wygranych w kwestii kredytów frankowych. Dziś konsumenci z łatwością pokonują największe nawet instytucje finansowe. Jak do tego doszło?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas