Faktura VAT dla konsumenta tylko na żądanie

Klient ma trzy miesiące na zgłoszenie sprzedawcy, że chce otrzymać fakturę dokumentującą transakcję. W takim przypadku zbywca powinien do swojego egzemplarza dopiąć wystawiony wcześniej paragon. Jeśli jednak nabywca go zgubił, warto wziąć od niego pisemne oświadczenie o braku wydruku z kasy fiskalnej.

Publikacja: 18.02.2016 05:10

Klient, który żąda od sprzedawcy faktury, powinien zwrócić mu paragon

Klient, który żąda od sprzedawcy faktury, powinien zwrócić mu paragon

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

Prowadzenie sprzedaży detalicznej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) zazwyczaj oznacza konieczność ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Katalog zwolnień z tego obowiązku jest obecnie tak niewielki, że kasa fiskalna stała się powszechnie stosowanym urządzeniem. Czasem jednak w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów sprzedawca ma obowiązek dokumentowania przeprowadzonych transakcji za pomocą faktury.

Zasady sporządzania faktur zostały określone w ustawie o VAT. Wynika z nich, że podatnik obowiązany jest do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz innego podatnika. Jednak w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturę wystawia się, jeżeli nabywca zgłosi takie żądanie. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT (jeżeli przepisy nie przewidują szczególnych rozwiązań) podatnik jest obowiązany wstawić fakturę na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie takie został zgłoszone w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Oznacza to zatem, że podatnik – sprzedawca, któremu nabywca towaru lub usługi zgłosił żądanie wystawienia faktury w wyznaczonym terminie, jest obowiązany do wystawienia tego dokumentu niezależnie od tego, że sprzedaż została już zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku zastosowanie znajduje art. 106h ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Przepisu tego nie stosuje się jednak do faktur emitowanych przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku, gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zarejestrowane w dobowym raporcie fiskalnym, oraz paragonów uznawanych za faktury. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób ma postąpić sprzedawca, do którego zwrócił się klient z żądaniem wystawienia faktury, który jednak nie ma paragonu dokumentującego sprzedaż.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama