Nie musi być wypłaty, by trzeba było zapłacić VAT

Deweloper musi rozliczyć VAT od wpłat klientów na rachunek powierniczy w chwili, gdy bank zatwierdzi etap prac. Nie ma znaczenia, że firma nie otrzyma tych kwot, a bank przejmie je na spłatę kredytu.

Publikacja: 09.02.2016 06:22

Nie musi być wypłaty, by trzeba było zapłacić VAT

Foto: www.sxc.hu

Otrzymaniem zaliczki nie musi być możliwość swobodnego rozporządzania zwolnioną z rachunku powierniczego kwotą. Jeśli deweloper umówił się z bankiem, że środki z rachunku powierniczego będą przeznaczane na spłatę kredytu już w momencie ich uwolnienia z rachunku, trzeba rozliczyć te kwoty w deklaracji VAT. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany do zawarcia umowy z bankiem o prowadzenie rachunku powierniczego dla każdego przedsięwzięcia deweloperskiego. W związku z tym zawarł umowę o prowadzenie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. W tym samym banku zaciągnął kredyt na sfinansowanie budowy. Mechanizm działa tak, że klienci dewelopera wpłacają środki wyłącznie na rachunek powierniczy. Deweloper nie może nimi swobodnie dysponować. Po zakończeniu kolejnych etapów budowy środki te są uwalniane, ale deweloper ich nie otrzymuje, bo zgodnie z umową z bankiem są przeznaczane na spłatę kredytu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy