Aktualizacja: 22.10.2015 08:23 Publikacja: 22.10.2015 08:23
Foto: 123RF
Tak jak planowano, 5 października OECD zaprezentowało pakiet raportów (13 ostatecznych wersji w 15 obszarach) w ramach projektu zapobiegania erozji podstawy opodatkowania i przerzucaniu zysków (z ang. BEPS – Base Erosion and Profit Shifting). Prace nad tym projektem prowadzone były przez ostatnie dwa lata. W ubiegłym roku opublikowano projekty raportów w siedmiu obszarach. Rekomendacje OECD mogą w znacznym stopniu zmienić krajobraz podatkowy w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.
Intencją projektu BEPS było ustalenie wytycznych, które pozwoliłyby przedsiębiorstwom międzynarodowym bezpiecznie planować swoje struktury podatkowe na poziomie globalnym. Niestety, poszczególne państwa same decydują, czy, w jakim stopniu i kiedy implementować rekomendacje OECD do prawa krajowego, więc planowany cel: spójność prawa podatkowego na całym świecie, może nie zostać osiągnięty.
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Ułatwienia na linii fiskus–podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach – to niektóre z najnowszych prop...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas