Tak jak planowano, 5 października OECD zaprezentowało pakiet raportów (13 ostatecznych wersji w 15 obszarach) w ramach projektu zapobiegania erozji podstawy opodatkowania i przerzucaniu zysków (z ang. BEPS – Base Erosion and Profit Shifting). Prace nad tym projektem prowadzone były przez ostatnie dwa lata. W ubiegłym roku opublikowano projekty raportów w siedmiu obszarach. Rekomendacje OECD mogą w znacznym stopniu zmienić krajobraz podatkowy w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.

Intencją projektu BEPS było ustalenie wytycznych, które pozwoliłyby przedsiębiorstwom międzynarodowym bezpiecznie planować swoje struktury podatkowe na poziomie globalnym. Niestety, poszczególne państwa same decydują, czy, w jakim stopniu i kiedy implementować rekomendacje OECD do prawa krajowego, więc planowany cel: spójność prawa podatkowego na całym świecie, może nie zostać osiągnięty.

Przykładowo implementację rekomendacji dotyczących wprowadzenia trzystopniowej dokumentacji cen transferowych (Master File, dokumentacja lokalna i raportowanie CbCR) od 2016 r. zapowiedziały już m.in.: Hiszpania, Wielka Brytania, Australia i Holandia. Zgodnie z nowelizacją ustawy o CIT przepisy te od 2017 r. będą obowiązywały także w Polsce (od 2016 r. w raportowaniu CbCR).

Chiny zapowiedziały wprowadzenie oprócz obowiązku sporządzania dokumentacji na poziomie grupy oraz dokumentacji lokalnej dodatkowych wymogów dokumentacyjnych dla specjalnych typów transakcji. Wielka Brytania i Niemcy planują wprowadzenie rekomendacji dotyczącej ograniczenia możliwości stosowania instrumentów hybrydowych.

Podatnicy powinni liczyć się z tym, że w bliskiej przyszłości krajobraz podatkowy na świecie może stać się jeszcze bardziej chaotyczny i skomplikowany. Organy podatkowe będą oczekiwały większej przejrzystości działania przedsiębiorstw międzynarodowych. Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest, by spółki upewniły się, że ich planowanie podatkowe i raportowanie jest dostosowane do tego, jak i gdzie prowadzą działalność.

W praktyce oznacza to konieczność zastosowania indywidualnego podejścia oraz znajomości przepisów poszczególnych krajów.

Joanna Pasymowska

—oprac. olat

Autorka jest menedżerem w dziale doradztwa podatkowego BDO