Aktualizacja: 12.10.2015 05:50 Publikacja: 12.10.2015 05:50
Foto: 123RF
W jaki sposób należy rozliczyć koszty pośrednie, takie jak np. ubezpieczenie, podatki i opłata za użytkowanie wieczyste, których skutki są rozłożone w czasie? – pyta czytelnik.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób firma ujmuje te wydatki w księgach rachunkowych. Podobną kwestię rozpatrywała ostatnio Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 23 września 2015 r. (IBPB-1-2/4510-237/15/KP). Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca ponoszący koszty pośrednie wynikające ze zdarzeń, których skutek rozłożony jest w czasie. Dotyczy to m.in. kosztów ubezpieczeń (zazwyczaj kupowanych na okres 12 miesięcy, który jednak niekoniecznie pokrywa się z rokiem podatkowym), podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłaty ponoszonej tytułem użytkowania wieczystego. Wskazane koszty dla celów bilansowych, tj. ustalenia wyniku finansowego, są rozliczane w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W praktyce ich wartość jest dzielona przez liczbę miesięcy, których dotyczą, a uzyskana w wyniku tego podzielenia kwota jest zaliczana w każdym miesiącu w poczet kosztów. Przedsiębiorca zapytał, w jakim momencie koszty pośrednie powinny być identyfikowane jako koszty podatkowe.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązuje już kilka lat, ale wypełnienie nakazów w niej zawartych nadal sprawia problemy. Co zrobić, gdy spółka nie może wyłonić ze swojej struktury „prawdziwych” beneficjentów rzeczywistych?
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Restrukturyzacja firm jest często niezbędnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a jednym z narzędzi dostępnych w ramach tej strategii jest podział spółki.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
To na pozór filozoficzne pytanie kryje praktyczny problem. Trudno bowiem uznać za wadliwe (nieważne) coś, co nie istnieje i nigdy nie istniało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas