Aktualizacja: 12.10.2015 05:50 Publikacja: 12.10.2015 05:50
Foto: 123RF
W jaki sposób należy rozliczyć koszty pośrednie, takie jak np. ubezpieczenie, podatki i opłata za użytkowanie wieczyste, których skutki są rozłożone w czasie? – pyta czytelnik.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób firma ujmuje te wydatki w księgach rachunkowych. Podobną kwestię rozpatrywała ostatnio Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 23 września 2015 r. (IBPB-1-2/4510-237/15/KP). Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca ponoszący koszty pośrednie wynikające ze zdarzeń, których skutek rozłożony jest w czasie. Dotyczy to m.in. kosztów ubezpieczeń (zazwyczaj kupowanych na okres 12 miesięcy, który jednak niekoniecznie pokrywa się z rokiem podatkowym), podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłaty ponoszonej tytułem użytkowania wieczystego. Wskazane koszty dla celów bilansowych, tj. ustalenia wyniku finansowego, są rozliczane w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W praktyce ich wartość jest dzielona przez liczbę miesięcy, których dotyczą, a uzyskana w wyniku tego podzielenia kwota jest zaliczana w każdym miesiącu w poczet kosztów. Przedsiębiorca zapytał, w jakim momencie koszty pośrednie powinny być identyfikowane jako koszty podatkowe.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas