Aktualizacja: 05.10.2015 05:40 Publikacja: 05.10.2015 05:40
Foto: 123RF
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 24 września br. (IBPB-2-1/4511-290/15/AD) zajęła się kwestią rozliczenia świadczeń pracowniczych.
Z pytaniem zwróciła się firma, która wykupuje polisy ubezpieczeniowe na czas zagranicznych podróży służbowych swoich pracowników. Polisy dają ochronę w zakresie ubezpieczenia: kosztów leczenia i assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenia za bagaż. Ubezpieczenie za bagaż dotyczy zarówno przedmiotów stanowiących własność pracodawcy, jak i pracownika. Polisa jest wystawiana imiennie na pracowników odbywających podróż. Nie ma możliwości rozdzielenia składki na części odpowiadające poszczególnym elementom ochrony. Firma spytała, czy z tytułu zakupienia polisy pracownik uzyskuje przychód opodatkowany PIT.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
Od 1 marca 2017 r. uprawnionym do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji wymiarowej naczelnika urzędu celno-skarbowego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku.
Przy przekształceniu spółki osobowej w kapitałową po stronie wspólników nie dochodzi do przysporzenia majątkowego, a więc nie ma przychodu. Oznacza to, że nie powstanie obowiązek rozliczenia PIT.
Skutki podatkowe przeniesienia nakładów inwestycyjnych dokonanych na nieruchomości, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT i udokumentować fakturą.
Sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez spółkę jawną, będzie sprzedażą wyłączoną z opodatkowania VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas