Korzystną dla podatnika interpretację wydała 22 września Izba Skarbowa w Katowicach. Zastrzegła jednak, że nie każdą sprzedaż projektu można opodatkować niższą daniną.

Sprawa dotyczy jednoosobowej firmy. W ramach działalności gospodarczej podatnik opracowuje projekty wnętrz. Przygotowuje rzuty tych projektów, zestawienia materiałów wykończeniowych, komputerowe wizualizacje i sprawuje autorski nadzór nad realizacją projektu.

Umowy dotyczą usług przygotowania projektu i związanych z tym innych obowiązków projektanta oraz przeniesienia na klienta autorskich praw majątkowych do projektu. Klient jest zobowiązany wypłacić jednorazowe wynagrodzenie.

Projektant tłumaczył, że wszystkie prawa do projektów są jego własnością, nie są obciążone żadnymi prawami ani roszczeniami osób trzecich. On jest ich wyłącznym twórcą, a świadcząc opisane usługi, działa jako indywidualny twórca.

Pytanie dotyczyło stawki VAT. Podatnik twierdził, że może naliczać 8 proc., a nie podstawową 23-proc. stawkę. Taką preferencję przewiduje załącznik nr 3 do ustawy o VAT, zawierający listę usług traktowanych ulgowo. Pod pozycją nr 181 wymienia on m.in. usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich.

Podatnik twierdził, że jego projekty spełniają definicję utworów, gdyż są oryginalne, niepowtarzalne i innowacyjne. Uzasadniał, że skoro projekty aranżacji wnętrz są wytwarzane przez twórcę, stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych, a wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich wypłacane jest w formie honorarium. To jego zdaniem przesądza o tym, że czynność ta jest opodatkowana niższą stawką VAT.

Izba zasadniczo zgodziła się na stosowanie 8-proc. stawki. Organ zaznaczył, że ustawa podatkowa odsyła bezpośrednio do prawa autorskiego, więc ustalenie stawki podatku wymaga analizy tamtych przepisów.

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (definicja utworu).

– Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. (...) Nie każdy projekt spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych, a więc niebędących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania – wyjaśniła izba skarbowa. Tylko twórczość oryginalna daje prawo do niższego podatku.

numer interpretacji: IBPP2/4512-616/15/WN