Działalność strefowa: jak kalkulować klucz przychodowy

Podatnik ma prawo do rozliczania współczynnikiem kosztów wspólnych, tj. związanych zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową, poniesionych w całym roku, w którym doszło do połączenia spółek w trybie przejęcia.

Publikacja: 02.09.2015 04:00

Spółka planuje połączenie (przez przejęcie) z inną spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej. Zostanie na nią przeniesiony cały majątek spółki przejmowanej. Połączenie zostanie przeprowadzone metodą łączenia udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej i tym samym bez zakończenia jej roku podatkowego.

Wnioskująca firma prowadzi działalność na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych. Jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT (działalność strefowa). Prowadzi również działalność nieobjętą zezwoleniami (działalność pozastrefowa). Wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów mogą więc być związane wyłącznie z jednym z rodzajów działalności albo stanowić tzw. koszty wspólne, związane zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową. Podatniczka przyporządkowuje koszty wspólne do poszczególnych rodzajów działalności, stosując klucz przychodowy z art. 15 ust. 2 ustawy o CIT, obliczany jako udział przychodów z działalności strefowej w przychodach ogółem. Zapytała, czy w kalkulacji klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, powinna uwzględnić również przychody spółki przejmowanej z roku połączenia osiągnięte w roku podatkowym, w którym dojdzie do połączenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Skarbówka przypomina spółkom o ważnym obowiązku. Termin mija w poniedziałek
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Ulga na złe długi. Zapadł przełomowy wyrok w sprawie terminu
Podatki
Donejty od widzów na YouTubie a podatek od darowizn. Jest wyrok sądu
Podatki
Skarbówka o benefitach dla samozatrudnionego: jest przychód, nie ma kosztów
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście