Aktualizacja: 02.09.2015 04:00 Publikacja: 02.09.2015 04:00
Spółka planuje połączenie (przez przejęcie) z inną spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej. Zostanie na nią przeniesiony cały majątek spółki przejmowanej. Połączenie zostanie przeprowadzone metodą łączenia udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej i tym samym bez zakończenia jej roku podatkowego.
Wnioskująca firma prowadzi działalność na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych. Jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT (działalność strefowa). Prowadzi również działalność nieobjętą zezwoleniami (działalność pozastrefowa). Wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów mogą więc być związane wyłącznie z jednym z rodzajów działalności albo stanowić tzw. koszty wspólne, związane zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową. Podatniczka przyporządkowuje koszty wspólne do poszczególnych rodzajów działalności, stosując klucz przychodowy z art. 15 ust. 2 ustawy o CIT, obliczany jako udział przychodów z działalności strefowej w przychodach ogółem. Zapytała, czy w kalkulacji klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, powinna uwzględnić również przychody spółki przejmowanej z roku połączenia osiągnięte w roku podatkowym, w którym dojdzie do połączenia.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas