Zwolnienie z VAT: polska ustawa zawęża preferencję - wyrok WSA

Dyrektywa unijna nie zawiera regulacji, które pozwalają na wyłączenie ze zwolnienia z VAT usług doradztwa, w zakresie, w jakim związane są z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi.

Publikacja: 03.09.2019 06:53

Zwolnienie z VAT: polska ustawa zawęża preferencję - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął spór o zwolnienie z VAT dla usługi zarządzania funduszami. Uznał, że w tym zakresie polski ustawodawca wykroczył poza zakres dyrektywy, w związku z tym krajowa regulacja jest niezgodna z prawem unijnym.

Sprawa dotyczyła interpretacji. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła polska spółka zajmująca się wysoko wyspecjalizowanymi usługami dla funduszy inwestycyjnych, w tym alternatywnych funduszy oraz podmiotów nimi zarządzających. Wątpliwości dotyczyły zakresu zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a ustawy o VAT. Zgodnie z nim preferencji podlegają usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, alternatywnymi funduszami i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych – w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama