Zwolnienie z VAT: polska ustawa zawęża preferencję - wyrok WSA

Dyrektywa unijna nie zawiera regulacji, które pozwalają na wyłączenie ze zwolnienia z VAT usług doradztwa, w zakresie, w jakim związane są z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi.

Publikacja: 03.09.2019 06:53

Zwolnienie z VAT: polska ustawa zawęża preferencję - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął spór o zwolnienie z VAT dla usługi zarządzania funduszami. Uznał, że w tym zakresie polski ustawodawca wykroczył poza zakres dyrektywy, w związku z tym krajowa regulacja jest niezgodna z prawem unijnym.

Sprawa dotyczyła interpretacji. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła polska spółka zajmująca się wysoko wyspecjalizowanymi usługami dla funduszy inwestycyjnych, w tym alternatywnych funduszy oraz podmiotów nimi zarządzających. Wątpliwości dotyczyły zakresu zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a ustawy o VAT. Zgodnie z nim preferencji podlegają usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, alternatywnymi funduszami i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych – w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Porozumień inwestycyjnych wciąż brak. Martwa instytucja Polskiego Ładu
Podatki
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej i ciągle się zmienia. Jest decyzja rządu
Podatki
Fiskus i korespondencja wysyłana do pełnomocnika. Ważna uchwała NSA
Podatki
Adwokat rozliczy w kosztach wydatki na edukację zatrudnionego aplikanta
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP