Instrumenty finansowe a zwolnienie z VAT

Czynność zorganizowania i przeprowadzenia publicznej lub niepublicznej oferty instrumentów finansowych i wprowadzenia ich do obrotu zorganizowanego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Publikacja: 03.08.2015 04:30

Instrumenty finansowe a zwolnienie z VAT

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 grudnia 2014 r. (ILPP1/443-868/14-2/AI).

W wyniku podziału domu maklerskiego bank nabył część jego przedsiębiorstwa i będzie ją wykorzystywał w prowadzeniu działalności maklerskiej. Bank będzie w szczególności świadczył na rzecz emitentów akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: ustawa o obrocie) usługi polegające na organizowaniu i przeprowadzaniu zarówno publicznej, jak i niepublicznej oferty sprzedaży tych instrumentów, a także ich wprowadzaniu do obrotu zorganizowanego. W ramach tych usług bank będzie wykonywał liczne czynności, przykładowo takie jak: wycena emitenta, przygotowywanie materiałów marketingowych, opracowywanie wymaganej przez przepisy prawa dokumentacji (np. prospekt emisyjny, wnioski do Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego), opracowanie raportów analitycznych na temat emitenta, organizacja spotkań z potencjalnymi inwestorami, udostępnienie sieci punktów obsługi klienta, przeprowadzenie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów, przedstawienie rekomendacji w zakresie ceny emisyjnej instrumentów finansowych, przyjmowanie zapisów i wpłat na instrumenty finansowe, świadczenie bieżącego doradztwa (w tym dotyczącego struktury oferty i rekomendowanego czasu jej przeprowadzenia), obsługa przydziału instrumentów finansowych, przeprowadzenie rozliczenia finansowego subskrypcji instrumentów finansowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama