Reklama
Rozwiń

Odsetki z umowy cash poolingu mogą być wyłączone z kosztów

Jeśli umowa przystąpienia do systemu wspólnego zarządzania gotówką w grupie kapitałowej zawiera elementy charakterystyczne dla pożyczki, to związane z nią opłaty podlegają ograniczeniom wynikającym z cienkiej kapitalizacji.

Aktualizacja: 01.06.2015 08:34 Publikacja: 01.06.2015 05:40

Odsetki z umowy cash poolingu mogą być wyłączone z kosztów

Foto: www.sxc.hu

Umowa cash poolingu jako forma efektywnego zarządzania środkami finansowymi nie jest umową uregulowaną przepisami prawa. Jest to umowa nienazwana. Cash pooling polega na zarządzaniu finansami i jest stosowany co do zasady pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy kapitałowej lub podmiotami powiązanymi ekonomicznie. Jego istota sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupy przy prawnie dopuszczalnym koncentrowaniu środków pieniężnych z jednostkowych rachunków poszczególnych podmiotów na wspólnym rachunku grupy i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą z wykorzystaniem korzyści skali. Pozwala to na kompensowanie w ramach grupy przejściowych nadwyżek środków finansowych wykazywanych przez jedne podmioty z przejściowymi niedoborami środków finansowych innych podmiotów.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem