Aktualizacja: 20.04.2015 09:19 Publikacja: 20.04.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Spółka wytworzyła we własnym zakresie urządzenie, które będzie wykorzystywać w procesie produkcji. Poniosła wydatki m.in. na doradztwo finansowe związane z prowadzoną inwestycją, a także na niezbędne ekspertyzy techniczne. Czy wydatki te spółka może zaliczyć do kosztów wytworzenia środka trwałego? – pyta czytelniczka.
Środki trwałe to rzeczowe składniki majątku, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, kompletne, zdatne do użytku i wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty poniesione w związku z ich nabyciem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, który jest załącznikiem do ustawy o CIT. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się natomiast od wartości początkowej, którą w przypadku wytworzenia we własnym zakresie stanowi koszt wytworzenia. Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środków trwałych jest więc jednym z najistotniejszych zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych w obu podatkach dochodowych.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas