Bardzo wiele z funkcjonujących obecnie na rynku SKA to spółki powstałe w końcu 2013 r. Przyjęły one pierwszy przedłużony rok obrotowy, który skończy się dopiero w 2015 r. Przedłużenie roku obrotowego, który może trwać do 23 miesięcy, sprawiło, że spółki te nie stały się podatnikami CIT z początkiem 2014 r. Organy podatkowe potwierdzają, że spółki te staną się podatnikami CIT dopiero po zakończeniu pierwszego przyjętego przez siebie roku obrotowego.
Określony w statucie lub umowie
Stanowisko w tej sprawie zajęła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 września 2014 r. (IPPB3/423-691/14-2/MS). Z pytaniem zwróciła się spółka komandytowo-akcyjna, która została utworzona 19 listopada 2013 r. W statucie jako rok obrotowy przyjęto okres od 1 grudnia do 30 listopada. Pierwszy rok obrotowy miał się zakończyć 30 listopada 2013 r., ale 22 listopada 2013 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki podjęło uchwałę w sprawie zmiany statutu. W efekcie zmieniono rok obrotowy w ten sposób, by zaczynał się 1 listopada i kończył 31 października. Przyjęto jednocześnie, że pierwszy po zmianie rok obrotowy trwa od 1 grudnia 2013 r. do 31 października 2015 r.
Zmiana statutu dotycząca roku obrotowego została zgłoszona do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego 28 listopada 2013 r. Komplementariuszami ani akcjonariuszami wnioskującej spółki w roku 2013 nie były ani nie są obecnie osoby fizyczne. Spółka chciała się upewnić, od którego dnia zostanie podatnikiem CIT. Uznała, że przepisy ustawy o CIT będą jej dotyczyć dopiero od 1 listopada 2015 r.
Przepis przejściowy
Izba Skarbowa przypomniała, że od 1 stycznia 2014 r. SKA zostały objęte CIT na podstawie ustawy z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (ustawa zmieniająca). Ustawa ta zawiera przepis przejściowy, który odwołuje się do pojęcia roku obrotowego spółek komandytowo-akcyjnych. W stanie prawnym obowiązującym przed wejściem w życie ustawy zmieniającej spółki komandytowo-akcyjne nie były podatnikami podatków dochodowych i nie operowały pojęciem „rok podatkowy", ale jedynie pojęciem „rok obrotowy".
Rok obrotowy jest pojęciem prawa bilansowego. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie których utworzono jednostkę. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy. Rok obrotowy dotyczy jednostek prowadzących księgi rachunkowe (handlowe).
Organ przypomniał, że jednym z wymogów stawianym przez ustawę o rachunkowości dla zmiany roku obrotowego jest to, aby zmianę tę określał statut lub umowa jednostki. W przypadku spółki to statut powinien określać rok obrotowy i jego zmiany. Zmiana statutu wymaga uchwały walnego zgromadzenia i wpisu do rejestru. Oznacza to, że wpis zmiany statutu do Krajowego Rejestru Sądowego ma charakter konstytutywny. Aby zmiana statutu była skuteczna, musi zostać wpisana do rejestru sądowego. Powinna być zgłoszona w ciągu trzech miesięcy od dnia podjęcia uchwały, z zastrzeżeniem dłuższego, sześciomiesięcznego terminu w przypadku podwyższenia i obniżenia kapitału zakładowego.
Oznacza to, że w wyniku zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany statutu spółki w zakresie roku obrotowego doszło do skutecznej zmiany roku obrotowego, przed wejściem w życie ustawy zmieniającej. Ponadto wpisanie do KRS zmiany w zakresie roku obrotowego nastąpiło przed upływem pierwszego roku obrotowego spółki (tj. do 30 listopada 2013 r.). W efekcie spółka stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 listopada 2015 r.