Odpis aktualizujący w kosztach uzyskania przychodów

Po skierowaniu sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego następuje uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności stwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu. Podatnik ma wtedy prawo utworzyć w pkpir odpis aktualizujący należność.

Publikacja: 05.02.2015 05:30

Odpis aktualizujący w kosztach uzyskania przychodów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Aneta Szwęch

- Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jeszcze w 2013 r. wykonałem dla kontrahenta usługi budowlane, za które do tej pory nie uzyskałem zapłaty. Kontrahent wprawdzie nie kwestionuje wykonania tych usług, ale nie reguluje swojego zobowiązania. W czerwcu 2014 r. skierowałem sprawę o zapłatę na drogę postępowania sądowego. W tej chwili dysponuję wyrokiem zasądzającym całą należność, zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, i mam zamiar skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego. Nie mam jednak pewności, czy komornikowi uda się wyegzekwować te należności. Czy w pkpir mogę utworzyć odpis aktualizujący należność, mimo że nie prowadzę ksiąg rachunkowych? Czy odpis aktualizujący należności, w części wykazanej w przeszłości jako przychód podatkowy, mogę zaliczyć teraz do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama