Aktualizacja: 12.01.2015 01:00 Publikacja: 12.01.2015 01:00
Foto: Rzeczpospolita
20 stycznia upływa termin wyboru formy opodatkowania na 2015 rok i zgłoszenia podjętej decyzji urzędowi skarbowemu. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma do wyboru zasady uregulowane w ustawie o PIT (skala podatkowa albo podatek liniowy) oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo karta podatkowa). Formy opisane w tej drugiej ustawie są przewidziane dla raczej drobnych przedsiębiorców i dla działalności prowadzonej w niewielkich rozmiarach. Aby z nich skorzystać, konieczne jest spełnienie licznych warunków, takich jak m.in. wysokość przychodów, rodzaj prowadzonej działalności, czy liczba zatrudnionych pracowników. Warto także zauważyć, że nawet jeśli podatnik już zakomunikował swój wybór fiskusowi, to aż do dnia uzyskania przychodu może jeszcze zmienić swoje oświadczenie. O wyborze formy opodatkowania, o tym kiedy dana forma rozliczeń się opłaca i w jaki sposób należy poinformować fiskusa o swojej decyzji, oraz kiedy takie oświadczenie można wycofać, piszemy w artykułach "Czas wybrać formę rozliczania PIT" i "Zostało niewiele czasu na zmianę niektórych decyzji".
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas