Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 maja 2014 r. (ILPB1/415-155/14-2/IM).
Wnioskodawczyni prowadzi salon urody, gdzie świadczy usługi kosmetyczne. W sporządzonym piśmie wyjaśnia, że urzędniczką w Urzędzie Skarbowym poinformowała ją o konieczności rezygnacji z karty podatkowej z uwagi na świadczone przez nią usługi, a w szczególności na żelowanie paznokci.
W związku z tym zwróciła się z pytaniem: czy świadczone usługi polegające na: zakładaniu paznokci żelowych, wykonywaniu makijażu okolicznościowego, depilowaniu (woskowaniu), kolczykowaniu, przekłuwaniu uszu, wykonywaniu zabiegów na twarz, nakładaniu henny brwi i rzęs, robieniu manicure, malowaniu oraz nakładaniu żelu na paznokcie dłoni i stóp stoi w zgodzie z korzystaniem z uproszczonej formy opodatkowania jaka jest tzw. karta podatkowa.
Ponadto podatniczka oświadczyła, że przy prowadzeniu działalności nie korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, ani z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Poza tym nie prowadzi innej pozarolniczej działalności gospodarczej, a jej małżonek nie prowadzi działalności w tym samym zakresie. Wnioskodawczyni wyjaśniła, tez że nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
W interpretacji minister finansów wskazał, że zakres usług kosmetycznych mieści się w załączniku nr 3 i 4 poz. 88 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zatem podatniczka spełnia przesłanki uprawniające ją do opodatkowania prowadzonej działalności kartą podatkową.
Jak skorzystać z karty podatkowej?
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność wynikającą z art. 23 podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Klasyfikacja
Usługi kosmetyczne zostały ujęte w Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej pod poz. 88 części I - Działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa, która stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zakres tych usług szczegółowo określony został w załączniku nr 4 ww. ustawy.
Obejmuje on:
- wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: stosowanie maseczek upiększających, farbowanie rzęs oraz regulacja i farbowanie brwi, makijaż, manicure i pedicure;
- wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej, z zastosowaniem odpowiednich aparatów i preparatów: oczyszczanie skóry twarzy i pleców, masaże pielęgnacyjne twarzy, szyi, ramion, rąk, głowy itp., maski pielęgnacyjne (np. ściągające, odżywcze, plastyczne i ziołowe);
- wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki leczniczej, jak: lecznicze oczyszczanie skóry z zaskórników, usuwanie prosaków oraz wykwitów mięczaka zakaźnego, masaże lecznicze, masaże refleksyjne, zabiegi z dziedziny światło-, wodo- i elektroterapii, wchodzące w zakres kosmetyki zachowawczej i leczniczej.
W wydanej interpretacji urząd wyjaśnił, że nakładanie paznokci żelowych oraz pozostałe wymienione we wniosku czynności, które będą stanowiły zakres świadczonych przez wnioskodawczynię usług można potraktować, jako usługi kosmetyczne zdefiniowane w załączniku nr 4 w poz. 88 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Spełnienie przesłanek wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy przy jednoczesnym nieprzekroczeniu określonych w tabeli wymogów ilości zatrudnionych przez wnioskodawcę osób umożliwi korzystanie z opodatkowania w formie karty podatkowej.