VAT: Przy metodzie kasowej uwaga na gwarancje

Potrącenie przez kontrahenta kaucji z kwoty wynagrodzenia należnego małemu podatnikowi skutkuje otrzymaniem przez niego zapłaty, a więc powstaniem obowiązku podatkowego.

Aktualizacja: 30.12.2014 09:06 Publikacja: 30.12.2014 06:40

VAT: Przy metodzie kasowej uwaga na gwarancje

Foto: ROL

Prowadzę firmę budowlaną, VAT rozliczam metodą kasową. Często się zdarza, że – zgodnie z zawartą umową – kontrahenci zatrzymują część należnego mi wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną. Kwoty te otrzymuję po upływie ustalonego w umowie okresu gwarancji właściwego wykonania robót. Kiedy w zakresie tych kwot powstaje u mnie obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT metodą kasową. Istotą tej metody jest powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług z dniem otrzymania całości lub części zapłaty (obowiązek podatkowy powstaje bezwzględnie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty w przypadku sprzedaży na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni; w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Powoduje to, że – jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 grudnia 2013 r. (IPPP1/443-1037/13-2/IGo) – „o ile »normalnie« moment powstania obowiązku podatkowego jest najczęściej konsekwencją wydania towaru lub wykonania usługi, o tyle w przypadku stosowania metody kasowej obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z dniem uregulowania całości lub części należności".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem