Aktualizacja: 30.12.2014 09:06 Publikacja: 30.12.2014 06:40
Foto: ROL
Prowadzę firmę budowlaną, VAT rozliczam metodą kasową. Często się zdarza, że – zgodnie z zawartą umową – kontrahenci zatrzymują część należnego mi wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną. Kwoty te otrzymuję po upływie ustalonego w umowie okresu gwarancji właściwego wykonania robót. Kiedy w zakresie tych kwot powstaje u mnie obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT metodą kasową. Istotą tej metody jest powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług z dniem otrzymania całości lub części zapłaty (obowiązek podatkowy powstaje bezwzględnie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty w przypadku sprzedaży na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni; w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Powoduje to, że – jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 grudnia 2013 r. (IPPP1/443-1037/13-2/IGo) – „o ile »normalnie« moment powstania obowiązku podatkowego jest najczęściej konsekwencją wydania towaru lub wykonania usługi, o tyle w przypadku stosowania metody kasowej obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z dniem uregulowania całości lub części należności".
Nawet gdy podatek się przedawni, będzie można ścigać podatnika za przestępstwo z nim związane – zakłada projekt...
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas