Reklama
Rozwiń

Wyniki kontroli podatkowej – jak sobie z nimi radzić

Krótko i na temat o tym, jak sobie radzić z wynikami kontroli Szymon Murawski doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Tax Matters

Publikacja: 02.12.2014 02:00

Wyniki kontroli podatkowej – jak sobie z nimi radzić

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Trwa sezon wzmożonych kontroli podatkowych i skarbowych dokonywanych pod koniec roku i pod koniec okresu przedawnienia. Jak się zachować po zakończeniu takiej kontroli?

Szymon Murawski: Od strony formalnej kontrola podatkowa kończy się w momencie doręczenia podatnikowi protokołu kontroli. Jeśli nie zgadza się on z faktami opisanymi przez kontrolerów albo z ich oceną stanu faktycznego, to może w ciągu 14 dni od otrzymania tego protokołu złożyć do niego zastrzeżenia lub wyjaśnienia. Taką możliwość przewidziano po to, by podatnik mógł wpłynąć na treść decyzji pokontrolnej. Organ kontrolujący musi na takie wyjaśnienia pisemnie odpowiedzieć. W praktyce jednak rzadko uwzględnia wyrażone w ten sposób stanowisko strony, a przyszła decyzja jest najczęściej zgodna z ustaleniami z protokołu kontroli. Niemniej jednak, warto o takiej możliwości pamiętać, by przypomnieć organowi np. o istnieniu niektórych dokumentów, które mógł przeoczyć. Przyjmuje się bowiem, że podatnik, który nie złożył zastrzeżeń, zgadza się z ustaleniami protokołu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki