Aktualizacja: 21.05.2021 07:33 Publikacja: 21.05.2021 07:33
Foto: Adobe Stock
Zryczałtowane podatki miały być od 2021 r. bardziej dostępne dla przedsiębiorców. Jednak karta podatkowa wciąż zawiera tyle wyłączeń, że mało kto może z niej skorzystać.
– Karta może być w wielu sytuacjach bardzo kuszącym rozwiązaniem. Jej zaletą jest niska i jednolita wartość podatku oraz brak obowiązku prowadzenia ksiąg. Mimo prostoty łatwo wpaść w pułapkę. Możliwość płacenia karty jest ograniczona. W praktyce mogą z niej skorzystać głównie rzemieślnicy. Poza tym zainteresowani przedsiębiorcy muszą uważać na liczne wyłączenia – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2024 r. Ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
W związku z wysoką inflacją stawki karty podatkowej wzrosną w przyszłym roku o ponad 13 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących w 2023 r.
Minister finansów określił w obwieszczeniu wysokość stawek karty podatkowej w 2024 r. i kwotę, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności.
Od 1 stycznia 2022 r. z karty podatkowej mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy korzystali z tej formy opodatkowania do końca grudnia 2021 r.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Również osoby opodatkowane kartą podatkową mogą od 1 lipca 2022 r. obniżyć podatek wynikający z decyzji o kwotę stanowiącą 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Poprawki do Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 lipca br., przywróciły możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego części składek na ubezpieczenie zdrowotne, jednak w innej formie niż to miało miejsce do końca ub.r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas