Wynika to z art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, to naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika przeprowadzanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów ?o kontroli skarbowej (art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT).

Gdy przedsiębiorca deklaruje kwotę do przeniesienia, może się okazać, że urząd skarbowy wydłuży termin zwrotu. Wydłużenie terminu zwrotu podatku przez urząd skarbowy może zachwiać płynnością finansową firm, a poniesionych z tego tytułu strat może nie zrekompensować fakt otrzymania odsetek w kwocie odpowiadającej opłacie prolongacyjnej.

Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa ?w zdaniu poprzednim, to urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej ?w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty (art. 87 ust. 2 zdanie trzecie ustawy o VAT).

Również z tego powodu, ?w przedstawionym stanie faktycznym korzystniej jest firmie czytelnika zadeklarować powstałą nadwyżkę jako kwotę do przeniesienia niż do zwrotu, gdyż nie będzie ryzyka, że firma nie otrzyma na czas zwrotu podatku (w sytuacji, gdy środki te będą niezbędne, żeby uregulować inne zobowiązania firmy). Zastrzeżenie to odnosi się również do sytuacji, gdy bez przedłużenia terminu zwrotu podatnik nie otrzymałby podatku na czas. Również tutaj może się okazać, że poniesiona strata jest dotkliwsza niż odsetki otrzymane tytułem rekompensaty. Na podstawie art. 87 ust. 7 ustawy o VAT różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy w terminach, o których mowa w art. 87 ust. 2 zdanie pierwsze i ust. 5a ustawy o VAT, traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej.

Oczywiście przed wydłużeniem terminu zwrotu można się chronić, składając w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla firmy.

Zgodnie z art. 87 ust. 2a ustawy o VAT w przypadku wydłużenia terminu na podstawie ?art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT urząd skarbowy na wniosek podatnika zwraca różnicę podatku w terminie wymienionym w ust. 2 zdanie pierwsze (60 dni), jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu, o którym mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT (60 dni), lub później, to zwrot następuje w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia. Tryb ?i forma składania i zwalniania tego zabezpieczenia zostały uregulowane w art. 87 ust. 4a–4f ustawy o VAT. ?

Autor jest ?doradcą podatkowym