Ustawą z 29 sierpnia 2014 r. ?o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 1328) ?w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT dodano nowy pkt 120a. Nowy przepis wskazuje, że zwolnione z podatku są wynagrodzenia otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu ?w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Instytucja służebności przesyłu została uregulowana ?w art. 3051 – 3054 kodeksu cywilnego. Zgodnie z ustawową definicją nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa ?w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie ?z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Jednocześnie z art. 14 ustawy nowelizującej wynika, że nowy punkt 120a w art. 21 ?ust. 1  ustawy o PIT ma zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia ?2014 roku. Zmiana ta oznacza, że już od 1 stycznia 2014 r. zwolnione z podatku jest każde wynagrodzenie wypłacone na rzecz osób fizycznych tytułem ustanowienia służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Przypomnijmy, że dotychczas na mocy interpretacji ogólnej ministra finansów ?z 21 maja 2014 r. (DD3/ 033/126/CRS/14RD- 4626/14) zwolnione z podatku mogły być tylko wynagrodzenia otrzymywane przez posiadaczy gruntów wchodzących ?w skład gospodarstwa rolnego z tytułu ustanowienia służebności przesyłu na tych gruntach. Dotychczasowe zwolnienie z podatku wynagrodzenia wypłacanego za ustanowienie służebności  było uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Przepis ten nadal zostaje w ustawie zachowany ?i wskazuje, że wolne od podatku są odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c) ?szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

– w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Przykład

Przedsiębiorstwo sieciowe ?w związku z prowadzonymi inwestycjami (budową swoich sieci) zawiera z osobą fizyczną będącą właścicielem gruntu ?o statusie gruntu budowlanego stosowną umowę w przedmiocie ustanowienia służebności przesyłu. Służebność ta jest ustanawiana przez osobę fizyczną na rzecz przedsiębiorstwa sieciowego odpłatnie. Wynagrodzenie z tytułu ustanowienia tej służebności przedsiębiorstwo sieciowe wypłaciło właścicielowi gruntu jednorazowo w styczniu 2014 roku.

Mając za podstawę aktualnie zmienione przepisy, przedsiębiorstwo sieciowe nie będzie musiało po zakończeniu 2014 roku wystawiać i przesyłać informacji podatkowej PIT-8C – ani dla urzędu skarbowego, ani dla podatnika. Wypłacona kwota jest bowiem zwolniona z podatku.

Dla zwolnienia podatkowego nie ma już znaczenia status gruntu, na których służebność ustanowiono. Zwolnienie podatkowe ma zastosowanie zarówno do wynagrodzenia otrzymywanego za ustanowienie służebności przesyłu na gruntach rolnych, jak i budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę i innych.

Co to oznacza dla firm energetycznych

Bożena? Nowicka, doradca podatkowy ?w Doradca sp. z o. o. ?Zespół Doradców Finansowo-księgowych z siedzibą w Lublinie

W praktyce wprowadzenie do ustawy podatkowej nowego zwolnienia oznacza, że przedsiębiorstwa sieciowe będą miały mniej obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych w zakresie podatków. Podmioty, które wypłacały osobom fizycznym w trakcie aktualnie trwającego 2014 roku należności za ustanowienie służebności przesyłu, np. przedsiębiorstwa energetyczne, ciepłownicze czy też wodociągowo-kanalizacyjne, w związku z budową swoich sieci, nie będą miały obowiązku wystawiania z tego tytułu informacji podatkowej na formularzu PIT-8C ani dla podatników, ani dla organów ?podatkowych.