Żona, która po mężu przedsiębiorcy otrzyma firmowy majątek, po sześciu miesiącach sprzeda go bez daniny.
Fiskus wyjaśnia w najnowszych interpretacjach podatkowych, jak rozliczyć sprzedaż nabytego w spadku majątku, który był wykorzystywany przez spadkodawcę w działalności gospodarczej.
Jedną z takich spraw rozpatrywał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Z pytaniem zwróciła się kobieta, która wraz z synami nabyła spadek po mężu zmarłym w maju 2013 r. Mąż wnioskodawczyni prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, handlował artykułami sportowymi (m.in. torbami, plecakami, piłkami i kostiumami kąpielowymi). Spadkobiercy nie chcieli kontynuować działalności gospodarczej, która została zamknięta na podstawie złożonego w urzędzie miasta aktu zgonu. Sporządzony został remanent pozostałego majątku (w tym towarów wartych ok. 25 tys. zł) i złożony do miejscowego urzędu skarbowego. Spadkobiercy chcieli sprzedać odziedziczone rzeczy poprzez tzw. sprzedaż garażową, jednak mieli wątpliwości co do ich rozliczenia.
Brak działalności
Dyrektor Izby stwierdził, że planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, ponieważ nie nosi znamion prowadzenia działalności określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT (nr IPTPB1/415-339/14-2/KO). Aby nią była, musiałaby być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Nie będzie więc stanowiła źródła przychodu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (działalność gospodarcza), nie podlega więc również wpisowi do ewidencji działalności.
Zgodnie z interpretacją będzie to sprzedaż rzeczy ruchomych w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Zgodnie z art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Oznacza to, że kobieta nie zapłaci w ogóle podatku, jeśli sprzeda rzeczy po upływie pół roku od ich nabycia, czyli od daty śmierci męża. Zbycie rzeczy po 30 listopada 2013 r. będzie wolne od PIT.
Korzystne rozstrzygnięcie
– To bardzo korzystna interpretacja, która, mam nadzieję, rozstrzyga dotychczasowe wątpliwości dotyczące rozliczenia sprzedaży rzeczy nabytych w spadku wykorzystywanych wcześniej w prowadzonej działalności – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w firmie doradczej KPMG.
– Organ podatkowy słusznie uznał, że jeśli spadkobiercy nie kontynuują tej działalności gospodarczej, to rozliczają zwykłą sprzedaż rzeczy ruchomych. To oznacza, że np. należący wcześniej do firmy samochód czy sprzęt elektroniczny można sprzedać bez PIT po upływie pół roku. Ze zbyciem nieruchomości należy poczekać pięć lat od nabycia. Gdyby jednak spadkobiercy kontynuowali działalność, to sprzedaż nabytych w spadku rzeczy musieliby rozliczyć tak jak zbycie firmowego majątku – dodaje Grochowina.
W innej interpretacji Izba Skarbowa w Katowicach rozpatrywała sprawę mężczyzny, który nabył w spadku po zmarłym ojcu stację benzynową (nr IBPP1/443-243/14/LSz). Jako osoba kontynuująca działalność zamierza zbyć całą stację. Izba uznała, że sprzedaż nie będzie opodatkowana VAT. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.