Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo odliczyć wydatki na każdy rodzaj studiów, zarówno licencjackie, magisterskie, jak i podyplomowe i doktoranckie. Potwierdzają to najnowsze interpretacje podatkowe. Musi jednak spełnić warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i udowodnić, że poniesione wydatki miały na celu osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie ich źródła.
Zasadnicze znaczenie ma też moment poniesienia wydatków, co potwierdza m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi ( IPTPB1/415-194/14-6/AP). Dyrektor izby rozpatrywał pytanie informatyka, który od początku 2014 r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu oprogramowania do komputerów. W 2012 r. rozpoczął w trybie zaocznym studia II stopnia na kierunku informatyka. Dyrektor izby zgodził się, że to kierunek przydatny w prowadzeniu firmy. Odliczeniu podlegają jednak tylko te wydatki, które mężczyzna poniósł już po rozpoczęciu działalności. Nie może uwzględnić wcześniejszych opłat, gdyż nie ma związku przyczynowo-skutkowego między ich poniesieniem a uzyskiwaniem przychodów z działalności prowadzonej później.
Interpretacja IS w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-635/14/KW) potwierdza, że odliczeniu podlegają też wydatki na kształcenie na niestacjonarnych studiach doktoranckich związanych z profilem firmy. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, a jednocześnie studiuje na wydziale zarządzania.
Wydatki na studia doktoranckie odliczy również weterynarz, który prowadzi prywatną praktykę leczenia zwierząt, a po zakończeniu studiów uzyska tytuł doktora nauk weterynaryjnych (nr ILPB1/415-103/14-2/AA).
Kosztem mogą być też wydatki na studia podyplomowe. Dyrektor IS w Katowicach (nr IBPBI/1/415-249/14/WRz) pozwolił na odliczenie kosztów studiów podyplomowych z bezpieczeństwa i higieny pracy przez przedsiębiorcę, który zajmuje się szkoleniami BHP.
Fiskus zakwestionuje jednak wydatki na studia, jeśli uzna, że mają one niewielki związek ze specjalizacją firmy. Przekonał się o tym mężczyzna, który prowadzi m.in. wysyłkową sprzedaż materiałów oraz urządzeń budowlanych. Jednocześnie studiuje logistykę. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z wnioskodawcą, że kierunek studiów ma związek z prowadzoną przez niego działalnością (nr IPPB1/415-278/14-3/AM). Uznał, że wydatki te służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc mają charakter osobisty, nie podlegają więc odliczeniu.