Jeśli właściciel wypożyczalni będzie parkował auto w przydomowym garażu, nawet używanie pojazdu wyłącznie na potrzeby firmowe, opodatkowanego VAT, nie pomoże. Od tankowania takiego samochodu nie będzie można odliczyć podatku w ogóle, a inne wydatki eksploatacyjne pozwolą na odzyskanie tylko połowy zapłaconej daniny.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Z pytaniem zwróciła się firma posiadająca samochód Renault Master, zakwalifikowany – według przepisów o ruchu drogowym – jako pojazd specjalny kempingowy.

Auto jest wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej – firma je wynajmuje. Wewnętrzny regulamin i ewidencja przebiegu pojazdu wyklucza jego użycie do celów prywatnych, a ponadto zostało on zgłoszony w urzędzie skarbowym jako wykorzystywany wyłącznie w firmie i dający prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków na eksploatację i tankowanie.

Poza okresami najmu pojazd garażowany jest codziennie na terenie firmy. W przyszłości będzie stawiany, w zależności od warunków atmosferycznych, na terenie firmy lub na wynajętym od właścicieli firmy stanowisku garażowym.

Pytanie dotyczyło możliwości dalszego odliczania całej kwoty VAT od zakupu oleju napędowego, naprawy i konserwacji, ubezpieczenia oraz innych towarów związanych z eksploatacją.

Zdaniem wnioskodawcy parkowanie na prywatnym parkingu wynajmowanym od właścicieli firmy, co zresztą jest podyktowane dużą wartością auta i wysokimi kosztami ewentualnej budowy garażu na firmowej posesji, nie ma wpływu na prawo do odliczenia.

Izba Skarbowa była jednak innego zdania.

Pojazd, o który pytał podatnik, na potrzeby rozliczeń VAT jest uważany za samochód osobowy. Przepisy o VAT zawierają wykaz pojazdów specjalnych pozwalających na pełne odliczenie daniny, ale nie ma wśród nich auta kempingowego.

Nie można go też uznać za wykorzystywany wyłącznie do najmu. Podatnik we wniosku o interpretację przedstawił, że poza okresem najmu samochód jest i będzie wykorzystywany do innych celów związanych z działalnością gospodarczą firmy, tj. na wyjazdy na szkolenia czy konferencje, w celu zakupu samochodów, części zamiennych w kraju i za granicą wymagających noclegów itp.

Pojazdu dotyczą więc wprowadzone 1 kwietnia ograniczenia odliczalności VAT, które wyłączyć może zapewnienie tylko służbowego użytku, potwierdzonego ewidencją przebiegu.

Organ podatkowy uznał jednak, że właściciele mogą korzystać z auta prywatnie.

– Użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości – stwierdził, po czym wywnioskował, że skoro auto będzie zaparkowane w prywatnym garażu, to będzie można z niego skorzystać prywatnie.

– Właściciele firmy mogą wykorzystywać pojazd do dojazdów z firmy do miejsca zamieszkania lub z miejsca zamieszkania do firmy. Ponadto trzymanie pojazdu w prywatnym garażu właścicieli firmy nie wyklucza użycia tego pojazdu przez właścicieli do celów prywatnych, jak np. wyjazd weekendowy– tłumaczyła izba.