Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wczoraj wyrok w sprawie polskiej spółki z o.o. Welmory. Chodziło o to, gdzie mają być opodatkowane wykonywane przez nią usługi (sygnatura akt: C-605/12).

Firma nawiązała współpracę ze spółką cypryjską, która zajmuje się organizacją aukcji na platformie sprzedaży internetowej. Welmory zobowiązała się głównie do sprzedaży towarów za pośrednictwem aukcyjnej strony internetowej. Na początku 2010 r. wystawiła cztery faktury za usługi świadczone na rzecz spółki cypryjskiej (reklama, obsługa, dostarczanie informacji i przetwarzanie danych).

Uznała, że usługi te były świadczone w siedzibie spółki cypryjskiej i w konsekwencji powinny być objęte VAT na Cyprze. Podatek powinien więc zapłacić odbiorca usługi. Dlatego polska spółka nie wykazała VAT na fakturach.

Fiskus miał jednak inne zdanie i nakazał opodatkować usługi w Polsce. Stwierdził, że były świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności cypryjskiej firmy, które znajdowało się na polskim terytorium.

– O tym, gdzie jest opodatkowana usługa, decyduje miejsce, w którym jej odbiorca (będący podatnikiem VAT) ma siedzibę działalności gospodarczej – tłumaczy Paweł Fałkowski, doradca podatkowy z kancelarii FL Tax. – Chyba że usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności, które znajduje się gdzie indziej. W tej sprawie skarbówka uznała, że takie miejsce jest w Polsce.

Jak rozumieć pojęcie „stałe miejsce prowadzenia działalności"?

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE jest to miejsce charakteryzujące się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, aby umożliwić odbiór usług i wykorzystywanie ich do celów działalności gospodarczej. Nie zmienia tego szczególny charakter prowadzonej przez cypryjską spółkę działalności. Także ona wymaga przynajmniej odpowiedniej struktury, w szczególności w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, takiego jak wyposażenie informatyczne, serwery i odpowiednie oprogramowanie.

– Trybunał wskazał, co należy wziąć pod uwagę podczas ustalania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wyraźnie jednak podkreślił, że badanie tych przesłanek należy do kompetencji sądu krajowego – mówi Paweł Fałkowski. – Warto jednak przestrzec polskie firmy, aby sprawdzały, jaki jest model prowadzenia biznesu przez kontrahenta. Jeśli bowiem okaże się, że działa na stałe w Polsce, na fakturze za świadczone dla niego usługi trzeba wykazać VAT – podkreśla.