Opłatę za najem samochodu, który jest wykorzystywany do celów służbowych, możemy wpisać w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodów. Wpisuje się go ?w całości, gdyż nie jest to wydatek, który należy uwzględniać w limicie kilometrówki. Fiskus długo się na to nie zgadzał, jednak ostatnie interpretacje są już korzystne dla podatników.
Przypomnijmy, że wydatki na używanie auta osobowego, które nie jest firmowym środkiem trwałym (np. wynajmowanego), zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości limitu. Wylicza się go, mnożąc liczbę przejechanych kilometrów oraz stawkę za jeden kilometr. Aby ustalić, ile samochód przejechał, trzeba prowadzić ewidencję jego przebiegu.
W limicie na pewno rozliczamy wydatki związane z eksploatacją auta, takie jak zakupy paliwa, części zamiennych, opłaty za parkingi i autostrady, koszty naprawy. O to, czy do takich wydatków zalicza się też czynsz za wynajęcie samochodu, przedsiębiorcy toczyli długie spory ze skarbówką. Urzędy twierdziły, że wydatki na używanie to wszystkie kwoty wydane w związku z posługiwaniem się autem. Mieszczą się ?w nich także opłaty za możliwość korzystania z pojazdu, czyli czynsz za wynajęcie.
Przedsiębiorcy argumentowali z kolei, że czynsz płaci się niezależnie od tego, czy faktycznie wykorzystujemy samochód czy nie. Jest to opłata za samą możliwość używania auta.
To stanowisko popiera większość sądów. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny ?w wyroku z 20 sierpnia 2013 r. (II FSK 2446/11) uznał, że wynagrodzenie za korzystanie z auta osobowego na podstawie umowy najmu to inna kategoria wydatków niż koszty eksploatacyjne. Te drugie muszą być rozliczane do wysokości limitu. Natomiast czynsz nie jest nim objęty. To odrębny wydatek, który może być w całości zaliczony do podatkowych kosztów.
Potwierdzają to też ostatnie interpretacje, przykładowo Izby Skarbowej w Łodzi z 4 kwietnia 2014 r. (IPTPB3/423-14/?14-3/GG). W piśmie tym czytamy: „wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem".
Problemów z rozliczaniem limitu nie mają przedsiębiorcy, którzy korzystają z auta na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Oni mogą bez ograniczeń rozliczać wydatki na jego używanie.