Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
wydał korzystną dla podatnika interpretację dotyczącą stawki VAT stosowanej do usług związanych z dostawą towarów poza Unię Europejską
(nr ITPP3/443-291/14/MD)
.
Podatnik zajmuje się produkcją opakowań z drewna (palety, skrzynie) oraz świadczy usługi pakowania i przygotowywania towarów do transportu. Na zlecenie firmy spedycyjnej, zajmującej się m.in. spedycją morską, na południu Polski wykonywał on usługę pakowania oraz zamocowania towarów w kontenerach. Zostały one (z zamocowanym towarem) dostarczone na pokład statku morskiego.
Spółka otrzymała od spedytora potwierdzenie załadunku kontenerów ?w polskim porcie morskim. Nie posiada dokumentów eksportowych, ponieważ nie jest stroną procedury eksportowej. Została jednak powiadomiona przez spedytora, że ww. kontenery zostaną poddane tej procedurze. Za wykonaną usługę wystawiła fakturę i doliczyła do ceny usługi VAT według stawki podstawowej, tj. 23 proc.
Niektóre usługi na rzecz armatorów morskich, służące bezpośrednio ładunkom i związane z eksportowanym towarem, są opodatkowane stawką zero proc. (co daje możliwość odliczenia VAT związanego z tymi czynnościami przez podatnika je świadczącego, przy jednoczesnym nieobciążaniu podatkiem nabywcy tych usług). Warunkiem jest jednak prowadzenie przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków uprawniających do stosowania stawki zerowej. Pytająca spółka uznała, że skoro nie posiada dokumentów eksportowych, to trzeba przyjąć, że nie ma dokumentacji potwierdzającej, iż świadczone przez nią usługi były związane z eksportem.
Izba skarbowa uznała jednak, że w opisanej sytuacji spółka może stosować zerową stawkę. Organ wskazał, że podstawą stosowania tej stawki jest art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT. Dotyczy on usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów, dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu. Organ wytłumaczył, że ten przepis będzie podstawą preferencji tylko wówczas, gdy usługi są bezpośrednio związane z samymi towarami będącymi przedmiotem eksportu.
– Przymiot takiej bezpośredniości występuje w sytuacji opisanej we wniosku. Towary zapakowane i zamontowane przez spółkę w kontenerach będą docelowo przedmiotem eksportu w stanie nienaruszonym. Spółka wprawdzie zaznaczyła, że nie jest stroną procedury eksportowej, ale jej działanie jest nakierowane (w aspekcie fizycznym) bezpośrednio na eksportowany towar ?– uzasadniła izba
Zaznaczyła, że każdorazowo warunkiem zastosowania stawki preferencyjnej jest prowadzenie dokumentacji. Co prawda nie zgodziła się ze stanowiskiem spółki, że musi to być dokumentacja eksportowa, ale nie wskazała, jakie dokumenty powinna posiadać spółka, by stosować stawkę zerową VAT.