Łączna kwota odliczeń zrealizowanych na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o CIT nie może przekroczyć 10 proc. dochodu będącego podstawą opodatkowania spółki z o.o. Wysokość darowizny pieniężnej musi przy tym zostać udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy. Stanowi o tym art. 18 ust. 1c ustawy o CIT.

Uwzględnia się VAT

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu przekazania tej darowizny (art. 18 ust. 1b ustawy o CIT). Wartość  darowizn to wartość wyrażona w cenie określonej w umowie darowizny. Powinna ona jednak odpowiadać wartości rynkowej.

Na podstawie opinii biegłych

Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu ?i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeżeli wartość wyrażona w umowie darowizny znacznie odbiegałaby od wartości rynkowej, to organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. ?W razie nieudzielenia odpowiedzi, braku zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy może określić wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób będzie odbiegać co najmniej ?o 33 proc. od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych poniesie darczyńca. A zatem dla określenia wartości podlegającej odliczeniu najbezpieczniej jest określić przedmiot darowizny zgodnie z jego wartością rynkową.

W przypadku darowizny niepieniężnej odliczenie powinno być – zgodnie z art. 18 ust. 1c ustawy o CIT – potwierdzone dokumentem, ?z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Nawet całkowicie zamortyzowany

Warto tu zauważyć, że choć środek trwały spółki, np. samochód osobowy, jest całkowicie zamortyzowany, to nie oznacza to, że nie ma żadnej wartości rynkowej. Wartość tę można odliczyć od dochodu spółki. Z przepisów wynika bowiem, że zasadniczo w umowie darowizny powinna być wykazana wartość darowanego samochodu wyceniona według jego aktualnej wartości rynkowej. Najkorzystniej byłoby, aby w umowie darowizny samochód był wyceniony według jego ceny rynkowej ustalonej z uwzględnieniem jego marki, stanu i stopnia zużycia. Wówczas taka wartość będzie mogła być odliczona od dochodów darczyńcy (spółki z o.o.) do wysokości limitu 10 proc. jej dochodów. Nie ma tu znaczenia, że samochód został w spółce całkowicie zamortyzowany. Tak wynika również ?z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach ?z 31 lipca 2012 r. (IBPBI/2/423-423/12/CzP). Potwierdzone w niej zostało stanowisko spółki, że przy ustalaniu wartości darowizny w formie środka trwałego należy brać pod uwagę jego wartość rynkową, nawet wtedy, gdy jest on ?w całości zamortyzowany.