Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 24 lipca rozstrzygnął bardzo ważny spór o przerwanie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych w razie upadłości (sygn. akt III SA/Wa 136/14).

Sprawa dotyczyła decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie CIT za 2006 r. Organy podatkowe żądały od skarżącej spółki zapłaty kwoty przekraczającej łącznie (wraz z odsetkami) 800 mln zł.

Sąd uwzględnił jednak skargę spółki i uchylił zaskarżoną decyzję dyrektora IS. Uznał, że organ odwoławczy orzekał już po bezskutecznym upływie terminu przedawnienia.

Orzeczenie WSA jest jak najbardziej słuszne. Należy przypomnieć, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego zaczyna zatem biec od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, czyli z pierwszym dniem następnego roku, a kończy się z upływem pięciu lat od tego dnia. Zgodnie natomiast z art. 70 § 3 ordynacji podatkowej bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości.

Początkiem biegu terminu przedawnienia jest więc pierwszy dzień roku następującego po roku, w którym upłynął termin płatności danego podatku. Podstawowe znaczenie ma zatem ustalenie terminu płatności, co jest istotne zwłaszcza przy podatkach dochodowych, dla których termin złożenia zeznania upływa z końcem trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym (CIT) albo 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (PIT).

Ponieważ zaskarżona przez spółkę do WSA decyzja dotyczyła zobowiązania podatkowego w CIT za 2006 r., dniem, od którego termin przedawnienia rozpoczął swój bieg, jest 1 stycznia ?2008 r.

Mając to na uwadze, WSA uznał, że ogłoszenie wobec spółki upadłości układowej 21 sierpnia 2007 r. nie mogło zostać uznane za zdarzenie przerywające bieg przedawnienia. Sąd podkreślił, że termin przedawnienia zobowiązania w CIT za 2006 r. w dniu ogłoszenia upadłości układowej jeszcze nie biegł.

Warto zauważyć, że MF – świadome braku skutków ogłoszenia upadłości – przy okazji najbliższej nowelizacji ordynacji podatkowej zamierza wprowadzić zasadę, że jeżeli ogłoszenie upadłości nastąpiło przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia, rozpoczyna się on od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Dopóki jednak taki przepis nie wejdzie w życie, dopóty ogłoszenie upadłości nie będzie wywierało żadnych skutków w kwestii terminu przedawnienia zobowiązania za rok podatkowy bezpośrednio poprzedzający rok, w którym ogłoszono upadłość.

—oprac. olat

Autor jest radcą prawnym z kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara, jednym z pełnomocników reprezentujących spółkę w tej sprawie przed WSA