Proponowana przez resort rewolucja w systemie rozliczania VAT od dostaw złota, wyrobów stalowych i telefonów komórkowych będzie oznaczała m.in. konieczność składania co miesiąc tzw. informacji podsumowujących. Mają one dokładnie wykazywać, jaką ilość towaru i jakim kontrahentom sprzedano. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wyłudzeń tego podatku, niezależnie od wprowadzenia systemu tzw. odwróconego obciążenia, czyli naliczania VAT przez nabywcę.

W projekcie założeń zmian w ustawie o VAT przewidziano, że takie deklaracje należałoby składać w urzędzie skarbowym razem z deklaracjami podatkowymi za dany okres (czyli w praktyce co miesiąc). Informacja powinna zawierać m.in. numery NIP sprzedawcy i nabywcy, łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca. Informacje te mają być podawane oddzielnie dla poszczególnych kontrahentów.

Informacje od sprzedawców pozwolą sprawdzić, czy nabywca rozliczył podatek

Prawdopodobnie zestawienia podsumowujące nie będą musiały obejmować transakcji towarami wrażliwymi, jeśli wartość dostaw dla jednego nabywcy w jednym dniu nie przekroczy 20 tys. zł. Wraz z wprowadzeniem tzw. odwrotnego obciążenia dla złota, stali i telefonów komórkowych Ministerstwo Finansów chce wyłączyć z tego systemu takie właśnie transakcje na mniejszą skalę.

Według projektu, w razie stwierdzenia jakichkolwiek błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym, podatnik ma zostać zobowiązany do niezwłocznego złożenia korekty.

Ministerstwo uzasadnia wprowadzenie tego dodatkowego obowiązku dokumentacyjnego chęcią ograniczenia nadużyć. „Na podstawie danych z tych informacji (pochodzących od sprzedawców) będzie możliwe sprawdzenie, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku" – czytamy w uzasadnieniu projektowanych zmian.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić mechanizm odwrotnego obciążenia dla złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 0,325 lub większej) oraz dostaw złota inwestycyjnego w sytuacji, w której podatnik skorzystał z opcji opodatkowania. Odwrócony VAT ma dotyczyć również niektórych blach stalowych oraz telefonów komórkowych. Towary te rozszerzą listę dóbr już podlegających temu systemowi – dotychczas znajdują się na niej złom i pręty stalowe.

Nowe zasady mają obowiązywać od początku 2015 r.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe