Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o zakres stosowania obniżonej stawki VAT na ciasteczka (sygnatura akt: I FSK 889/13).

Chodziło o pierniki o terminie przydatności do 25 dni. We wniosku o interpretację ich producent wyjaśnił, że do 31 grudnia 2010 r. pierniki (według tabeli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU z 2004 r. 15.82.12) były objęte stawką podstawową. W PKWiU z 2004 r. wszystkie ciastka były objęte kodem 15.82.12. Zdaniem wnioskodawcy po nowelizacji towary o kodzie PKWiU z 2008 r. 10.72.12.0 zostały ujęte w załączniku nr 3 do ustawy o VAT i objęte 8-proc. stawką.

Podatnik postanowił się upewnić, czy sprzedaż pierników o kodzie PKWiU z 2008 r. 10.72.12.0 objęta jest obniżoną stawką VAT. Sam uważał, że przy sprzedaży ciastek piernikowych może stosować preferencję. Jego zdaniem wyłączenie od opodatkowania według stawki 8 proc. – wynikające z poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy – nie dotyczy słodkich herbatników oraz piernika i podobnych wyrobów.

Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Podkreślił, że w poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy o VAT jako korzystające z obniżonej stawki VAT wymienione zostały wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy.

Urzędnicy zwracali uwagę, że w pozycji 34 załącznika nr 3 w kolumnie 3 – „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)" – ustawodawca najpierw wskazał nazwę grupowania PKWiU 10.72.12.0, czyli: piernik i podobne wyroby; słodkie herbatniki; gofry i wafle. A następnie, już po myślniku, wymienił towary, które mieszcząc się w tym grupowaniu PKWiU, korzystają z obniżonej stawki podatku, tj. wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy. W konsekwencji odpowiedział, że sporne pierniki mają być opodatkowane podstawową stawką VAT.

Podatnik nie zgadzał się z taką wykładnią przepisów. Jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę. Sąd przypomniał, że zapis w załączniku nr 3 do ustawy o VAT ma brzmienie: piernik i podobne wyroby; słodkie herbatniki, gofry i wafle – wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy.

Pozycja zawiera oznaczenie „ex". A z objaśnienia pod załącznikiem jasno wynika, że „ex" dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania. Dlatego w ocenie WSA zapis ten należy rozumieć tak, że z grupowania „piernik i podobne wyroby, słodkie herbatniki, gofry i wafle" wyłączono jedynie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy.

To, że pierniki sprzedawane przez skarżącego nie korzystają z preferencji, ostatecznie potwierdził NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Adam Bącal, redakcja poszczególnych pozycji załącznika nie jest najlepsza. Niemniej jednak nie można uznać, że obniżona stawka obejmuje całość spornego w sprawie grupowania. Wyrok jest prawomocny.