Minister finansów rozstrzygnął, do jakiego rodzaju zabudowy na wymiar można zastosować obniżoną stawkę VAT. W interpretacji ogólnej uznał, że aby wykonane na wymiar do konkretnego budynku lub lokalu i trwale powiązane z jego elementami komponenty meblowe stanowiły trwałą zabudowę meblową opodatkowaną 8-proc. stawką VAT, nie mogą one funkcjonować w obrocie tak jak meble wolno stojące (nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577).
Minister finansów podkreślił, że na wykonanie trwałej zabudowy meblowej składa się wiele czynności, począwszy od jej zaprojektowania aż po montaż w obiekcie budowlanym lub jego części (w lokalu). Czynności te na potrzeby VAT traktuje się jako świadczenie kompleksowe (złożone), którego opodatkowanie należy ustalić na podstawie elementu dominującego.
Przykładem takiej trwałej zabudowy meblowej może być zabudowa kuchenna wykonana z cegły klinkierowej, zespolona zaprawą murarską ze ścianą i podłogą lokalu, której demontaż powodowałby uszkodzenie zarówno samej zabudowy, jak i pomieszczenia. Dla podatników dostarczających tego rodzaju towary interpretacja ogólna stanowi wytyczną, jak należy je opodatkowywać. Wydaje się, że przykłady przytoczone przez ministra finansów dają jasny obraz tego, przy jakim rodzaju towarów można liczyć na obniżenie stawki podatku.
Dyskusje o sposobie instalacji, na przykład mebli kuchennych, powinny teraz nabrać nowego wymiaru. Rozstrzygający bowiem będzie sposób ich połączenia z budynkiem i skutki potencjalnego rozmontowania instalacji. Jednocześnie spodziewać się należy, iż większość tego rodzaju dostaw, szczególnie zakładających proste zamontowanie lub połączenie elementów, podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podstawowej.
Autor jest menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego w EY