Jeśli wysyłający jest umocowany do zawarcia z operatorem pocztowym umowy o wysyłkę, kwota otrzymana na ten cel od nabywcy jest zwrotem kosztów, a nie wynagrodzeniem. Powyższą tezę potwierdził niedawno dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr interpretacji: IPTPP4/443-54/14-2/MK).

Podatniczka, która wnioskowała o wydanie interpretacji, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odczynników chemicznych przez internet. Towary wysyła kupującym za pośrednictwem poczty. Kupujący wraz z zapłatą za zakupiony towar przekazuje na jej konto kwotę, która jest równa kwocie opłaty pocztowej.

Do 31 października 2013 roku całą kwotę przekazaną przez kupującego wnioskodawczyni nabijała na kasę fiskalną w stawce ?23 proc. Od listopada 2013 roku zawiera indywidualne umowy ?o świadczenie usług pocztowych w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego, na podstawie umowy zawartej z kupującym ?i udzielonego pełnomocnictwa.

Zgodnie z regulaminem sklepu internetowego kupujący wraz ?z zapłatą za towar przekazuje na konto sprzedającego również środki pieniężne na pokrycie jego zobowiązania za wysyłkę względem poczty.

Obecnie podatniczka nie nabija zwrotu kosztów opłat pocztowych na kasę fiskalną. Zapytała, czy wspomniane kwoty, otrzymane ?od nabywców towarów, równe opłacie za przesyłki, są opodatkowane VAT.

Reklama
Reklama

– W takim przypadku wnioskodawca nie będzie świadczył usługi związanej z przesyłką towarów. Będzie nabywać ją od poczty bezpośrednio kupujący. W przedmiotowej sprawie nastąpi jedynie zwrot kosztów, który nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT – stwierdziła izba skarbowa.