Odliczenie jest limitowane wysokością diet z tytułu podróży służbowych, ?przysługujących pracownikom na podstawie rozporządzenia ministra pracy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, że ograniczenie w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorców używających samochody ?w działalności dotyczy wyłącznie limitu kwotowego odnoszącego się do podróży ?służbowych. Nie ma natomiast zastosowania do samej definicji takich podróży ?(nr interpretacji ITPB1/415-1253/13/AK).
– Podkreślić należy odmienny charakter regulacji w przypadku pracownika ?i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Pracownikowi cel podróży służbowej określa pracodawca w poleceniu odbycia podróży służbowej, natomiast w odniesieniu do przedsiębiorcy, istotnym kryterium dla uznania wyjazdu ?za podróż służbową winno być ustalenie czy wyjazd ma bezpośredni związek ?z prowadzoną działalnością gospodarczą – wytłumaczył organ.
Sprawa dotyczyła pielęgniarki, która w ramach działalności gospodarczej świadczyła usługi pielęgniarskie na rzecz jednego szpitala. Zawarła z nim umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych polegających na pełnieniu 10-godzinnych ?i 24-godzinnych dyżurów na oddziale kardiologicznym. Szpital znajduje się ?w mieście odległym o 32 km od miejsca zamieszkania pielęgniarki, będącego jednocześnie miejscem siedziby firmy.
Podatniczka uznała, że dojazdy do szpitala są wyjazdami służbowymi, służącymi uzyskaniu przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
W celu osiągnięcia przychodu pielęgniarka dojeżdża do szpitala dwa–trzy razy ?w tygodniu w różnych godzinach zgodnie z grafikiem. Wykorzystuje samochód wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Odrębnymi przepisami, o których mowa wyżej jest – jak wytłumaczyła izba ?– obowiązujące od 1 marca 2013 r. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej ?z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167).
Organ stwierdził, że aby osoba prowadząca działalność gospodarczą mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, podróż musi być związana z prowadzoną działalnością gospodarczą ?i służyć osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Wysokość diety musi się mieścić w granicach limitu określonego ?w odrębnych przepisach.